20 portali z darmowymi zdjęciami stockowymi

dodano: 
27.09.2017
komentarzy: 
0

Fotografie są jednymi z najistotniejszych elementów, które wpływają na zaangażowanie odbiorców. Jeśli prowadzisz kampanie w mediach społecznościowych, zapewne wiesz, jak ciężko czasem znaleźć idealny obraz do przygotowywanego posta – sugeruje Dara Fontein na blog.hootsuite.com. Aby pomóc czytelnikom w zaoszczędzeniu czasu poświęcanego na szukanie właściwych materiałów, autorka postanowiła zebrać w swoim tekście 20 stron oferujących darmowe pliki, które można wykorzystać w pracy w social mediach.

Jak informuje portal, każde zdjęcie na podanych niżej stronach podlega pod licencję stworzoną przez amerykańską organizację Creative Commons, dzięki czemu korzystanie z tych zasobów jest w pełni legalne, przy jednoczesnym zachowaniu kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a dzieleniem się twórczością.

1. Gratisography
Jak twierdzi Dara Fontein, to jedna z najciekawszych stron oferujących fotografię stockową. Wszystkie zdjęcia – które autorka określa jako dziwne i nietypowe – wykonał fotograf Ryan McGuire. Obrazy mają wysoką rozdzielczość i są przypisane do licznych kategorii, takich jak: zwierzęta, natura, przedmioty, ludzie czy miasto. Zasób strony jest co tydzień wzbogacany o nowe pozycje, którymi McGuire dzieli się na swoim Twitterze oraz Facebooku.

2. IM Free
To zbiór darmowych materiałów do wykorzystania na stronie internetowej, przeznaczonych do użytku komercyjnego – czytamy na blogu Hootsuite. Zdjęcia są posegregowane w kategorie tematyczne, jak np. technologia, edukacja czy natura. Portal oferuje także darmowe szablony, ikony i wiele więcej.

3. Pixabay
Ta strona oferuje ponad 490 tys. darmowych obrazów i wideo, zarówno na użytek prywatny, jak i komercyjny. Jak informuje Fontein, zdjęcia mogą być modyfikowane i stosowane w druku lub online.

4. Picjumbo
Jak czytamy na blogu Hootsuite, ta popularna strona oferująca grafiki do wykorzystania w mediach społecznościowych liczy już ponad pięć milionów pobrań od 2013 roku. Umożliwia wybór materiałów w różnych kategoriach i w wysokiej rozdzielczości. Za dodatkową opłatą (minimum dziesięć dolarów) można pobrać wszystkie obrazy naraz, wraz z trzema dodatkowymi makietami do Photoshopa.

5. Unsplash
Portal wzbogaca swoje zbiory co dziesięć dni, dodając dziesięć nowych fotografii, przesyłając je także mailowo subskrybentom. Materiały dostępne na Unsplashu mogą być kopiowane, modyfikowane, dystrybuowane i używane za darmo – także na użytek komercyjny. Nie trzeba mieć na to zgody ani autora, ani serwisu – informuje blog Hootsuite. Zdjęcia mogą być przeglądane w pomniejszeniu lub w pełnym rozmiarze.

6. Morguefile
Portal został utworzony w 1996 roku, a oferowane przez niego fotografie można wykorzystać za darmo w swoich projektach czy w mediach społecznościowych, np. jak tło do tekstu – pisze autorka w tekście. Morguefile prosi artystów i autorów grafik o zgodę na wykorzystanie ich materiałów, ponieważ domena nie jest publiczna.

7. Stockvault
Stockvault zawiera ponad 35 tys. darmowych obrazów, grafik i wzorów od fotografów, twórców czy studentów na całym świecie. Portal podzielony jest na zakładkę z materiałami dostępnymi za darmo („Free Stock Photos”) oraz płatnymi („Premium Stock Photos”). Zdaniem autorki, treści bezpłatne nadają się do użytku w mediach społecznościowych.

8. Negative Space
Na tej stronie nowe zdjęcia stockowe są dodawane co tydzień. Można wyszukać je np. po kategorii lub kolorze. Negative Space ma swoje konta na Facebooku, Twitterze i Instagramie, gdzie udostępniane są nowe materiały – informuje blog Hootsuite.

9. Kaboompics
To strona internetowa udostępniająca darmowe obrazy w wysokiej rozdzielczości na użytek prywatny lub komercyjny. Tutejsze zdjęcia, jak pisze Fontain, są jasne, nowoczesne i estetyczne. Obok każdego z nich widnieje także paleta kolorystyczna, która dobrze współgra z daną fotografią.

10. FancyCrave
Portal zapewnia „emocjonalne zdjęcia, które opowiadają historię” – informuje blog.hootsuite.com. Strona jest łatwa w nawigacji i każdego dnia uzupełniana o dwa nowe obrazy od profesjonalnych fotografów. Materiały są kolorowe i żywe, przez co przyciągają wzrok, co warto wykorzystać w mediach społecznościowych – zauważa autorka.

11. RawPixel
RawPixel szczyci się „najbardziej zróżnicowaną kolekcją zdjęć stockowych” – czytamy na blogu Hootsuite. Jak sugeruje Fontein, na portalu można znaleźć inne oblicze fotografii stockowej, ponieważ dzięki inicjatywie jego autorów swoje fotografie publikują tu ludzie z całego świata.

12. StockSnap
Materiały dostępne na stronie mogą być filtrowane po dacie, trendach, liczbie wyświetleń lub pobrań oraz po słowach kluczowych – czytamy w tekście Fontein.

13. Startup Stock Photos
Pliki, które można znaleźć na tym portalu są darmowe i nadają się dla start-upów, blogerów, publicystów, stron internetowych czy twórców. Jak podaje źródło, fotografie nadają się szczególnie przy udostępnianiu linków do profesjonalnych postów na blogach – wiele z grafik przedstawia osoby pracujące przy komputerze albo w sytuacjach biznesowych.

14. Splitshire
Jak czytamy na blog.hootsuite.com, strona została przygotowana przez Daniela Nanescu jako „kolekcja zdumiewających, łatwych do przeglądania zdjęć i wideo”. Można tu znaleźć kategorie takie jak: abstrakcja, zwykłe życie czy technologia. Fotografie są często wykorzystywane w książkach, magazynach czy na stronach internetowych typu The Huffington Post oraz CNN.

15. Life of Pix
Darmowe, stockowe zdjęcia w wysokiej rozdzielczości zebrane w tej publicznej domenie agencji Leeroy Advertising z Montrealu nie posiadają zastrzeżeń prawnych i nadają się do użytku komercyjnego – czytamy w tekście Fontein.

16. Pexels
Darmowe zdjęcia dostępne w tej witrynie pochodzą m.in. ze stron takich jak Gratisography, Unsplash czy Little Visuals i mogą być wykorzystane w celach komercyjnych. Kolekcja zawiera obecnie ponad 3,8 tys. obrazów w wysokiej rozdzielczości, a każdego tygodnia dodawanych jest przynajmniej 70 nowych – pisze Dara Fontein.

17. Jay Mantri
Autorka poleca tę stronę z uwagi na piękne i „zapierające dech w piersiach” materiały, które można przeglądać w trybie podglądu lub w dużym formacie. Fotografie polecane są do contentu publikowanego w mediach społecznościowych.

18. ISO Republic
Ta strona skierowana jest do twórców, autorów, blogerów, marketingowców i zespołów prowadzących media społecznościowe. Zapewnia darmowe, wysokiej jakości grafiki, które przypisane są do kategorii: natura, architektura, ludzie, tekstura, miejskie oraz różne – czytamy na blog.hootsuite.com.

19. New Old Stock
Jak informuje Fontein, portal w każdy czwartek przypomina setki darmowych, publicznych, archiwalnych fotografii. Zdaniem autorki, są one „fascynujące” i mogą być świetnym dodatkiem do dowolnej kampanii w mediach społecznościowych. New Old Stock oferuje szeroki zakres materiałów prezentujących różnorodne sytuacje oraz tematy.

20. Free Refe
Free Refe to kolekcja obrazów znanych ze swojej jakości, jasności i różnorodności – czytamy na blogu Hootsuite. Znajdują się tu głównie zdjęcia prezentujące zwykłe życie, jednak nie są one przyziemne – stwierdza autorka.

(bm)

Źródło:

blog.hootsuite.com, 20 Awesome and Free Stock Photo Sites for Social Media Images, Dara Fontein, 19.09.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin