7 przemówień na TED, które pomogą Ci rozbudzić kreatywność

dodano: 
11.09.2017
komentarzy: 
0

1. Jak znaleźć wspaniały pomysł?

Amerykański zespół rockowy OK Go słynie z innowacyjnych i oryginalnych teledysków. Główny wokalista i gitarzysta Damian Kulash podzielił się podczas konferencji TED sposobem, w jaki tworzone są idee na wideo i podkreślał znaczenie planowania ich. „Grupa nie myśli o pomysłach, ale ich szuka” – czytamy na blogu Hootsuite.

Kulash wizualizował powstawanie koncepcji na przykładzie budowania zamku z piasku. „Weź pierwszy pomysł i zastanów się nad planem, jak go zrealizować” – radzi.

2. 4 lekcje kreatywności

Dziennikarka radiowa Julie Burstein twierdzi, że „kreatywność bierze się z zepsutych miejsc”. W swojej pracy rozmawia z ciekawymi ludźmi, a w wystąpieniu na konferencji TED dzieli się kluczowymi rzeczami, jakich nauczyła się w ciągu lat.

Do najistotniejszych spraw, które pozwalają na uwolnienie kreatywnych myśli, zalicza: doświadczenie, wyzwanie, ograniczenia oraz stratę. Jak wylicza blog Hootsuite, otwarcie się na nowe doświadczenia i otaczający nas świat, a także znajomość swoich granic to jedne z ważniejszych postaw według Burstein.

3. O tym, jak nuda może doprowadzić do genialnych pomysłów

Jedną z osób, która wystąpiła w ramach projektu TED, jest także twórczyni podcastów Manoush Zomorodi, która twierdzi, że nuda przekłada się na wzrost kreatywności. „Kiedy Twoje ciało działa na autopilocie, Twój umysł męczy się, tworząc nowe połączenia nerwowe, które wiążą pomysły z rozwiązywaniem problemów” - twierdzi. W naszym życiu mamy do czynienia z wieloma rozpraszającymi bodźcami, a nuda może być zwyczajnie... korzystna.

Zomorodi napisała książkę „Znudzony i genialny” (ang. „Bored and Brilliant”), w której opisuje skutki oddziaływania nudy na nasze codzienne życie. Wnioski są takie, że osoby, które nie pozwalają sobie na nicnierobienie są mniej kreatywne w rozwiązywaniu problemów i planowaniu działań, a doświadczanie tego stanu pozwala na lepsze, bardziej dogłębne odkrywanie swoich emocji.

4. Zaskakujące nawyki osób myślących inaczej

Adam Grant, psycholog, zajmuje się badaniem ludzi, którzy mają inne podejście do życia niż większość społeczeństwa. Oryginalni, jak ich nazywa, to nonkonformiści, którzy mając pomysły, są w stanie je obronić i przez swoje działania zmieniają świat - po prostu chce się ich słuchać.

Jak zostać osobą myślącą po swojemu? W wystapieniu Grant radzi, by oswajać lęki i wątpliwości oraz pozwalać sobie na prokrastynację, dzięki czemu można rozważyć różne sprawy w nietypowy sposób.

5. Cudowna kraina zabawy w tle wielkich odkryć

Pisarz Steven Johnson bada, w jaki sposób „dziwna przyjemność zabawy” miała wpływ na największe odkrycia w historii ludzkości. Jak powiedział w swoim wystąpieniu dla TED: „Wiele z tych wesołych inwencji zapoczątkowało przełomowe przemiany w dziedzinie nauki, polityki czy społeczeństwa”.

Dalej Johnson podkreśla znaczenie zabawy dla kreatywnego procesu tworzenia idei – czytamy na blogu. „Luźny stan umysłu jest fundamentalnie odkrywczy, pozwala na szukanie nowych możliwości w świecie wokół nas” – informuje. Jak tłumaczy dalej, to jest właśnie powód, dla którego wiele eksperymentów, które rozpoczęły się od prostego zachwytu czy rozbawienia, ostatecznie doprowadziło do prawdziwych przełomów.

6. Dlaczego warto rozmawiać z nieznajomymi

Inspiracje zwykle pochodzą spoza strefy komfortu, czytamy na blog.hootsuite.com. Kio Stark uważa, że rozmowa z obcymi jest wspaniałym przerywnikiem od rutyny dnia codziennego. Autor przez siedem lat obserwował, czego dostarcza kontakt z nieznajomymi. Oto, do czego doszedł: czasem rzeczy dzieją się tam, gdzie lekko łamie się zasady, używanie zmysłów zamiast lęków może wyzwolić i stworzyć intymność, a także - że można świadomie uczyć się odrzucania uprzedzeń, tworząc tym samym przestrzeń na zmiany.

„Te uprzedzenia są przeszkodą dla kreatywności” - czytamy.

7. Jak frustracja może pobudzić kreatywność

Dziennikarz i ekonomista Tim Harford wyjaśnia, jak wyzwania i problemy mogą okazać się dobrym doświadczeniem na podstawie kilku historii. Zauważa, że ludzie kreatywni nie chcą pracować wykorzystując niewłaściwe narzędzia, takie jak np. stary komputer. „Nieidealne sytuacje sprawiają, że przeszkody muszą być pokonane” - radzi Harford. W innej opowieści w swoim wystąpieniu dla TED stwierdza, że trudne warunki sprawiają, że ludzie lepiej sobie radzą w przyszłości, ponieważ muszą ciężej pracować.

(bm)

Źródło:

blog.hootsuite.com, 7 Must-Watch TED Talks to Help Marketers Boost Creativity, Dara Fontein, 25.08.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin