94 proc. osób twierdzi, że radość w pracy redukuje stres i napięcia

dodano: 
26.08.2019
komentarzy: 
0

HMR Institute wraz z AmRest przy współpracy z Universum przeprowadziły badanie wśród studentów i profesjonalistów na temat tego, czy radość w pracy jest dla nich ważna i jakie korzyści przynosi zapewnienie przez pracodawców tego uczucia pracownikom. Wyniki zebrano w raporcie „Międzynarodowy krajobraz radości w pracy 2019”.

Czytamy w nim m.in., że dla 94 proc. ankietowanych radość w pracy jest ważna. Na pytanie, z czym najbardziej kojarzy im się radość, 36 proc. odpowiedziało, że z atmosferą w firmie, w której mogą czuć się swobodnie. Na drugim miejscu (31 proc.) znalazła się odpowiedź: praca z ludźmi z poczuciem humoru. Najmniej osób (24 proc.) wskazało pozytywny feedback od kolegów z pracy i szefa.
 
88 proc. ankietowanych stwierdziło również, że kandydaci do pracy u przyszłego pracodawcy szukają atrakcyjnego wynagrodzenia, 87 proc. – przyjaznej atmosfery w zespole. Ważna jest dla nich również stabilność w pracy – 85 proc. osób wskazało tę odpowiedź.

W badaniu zapytano również, jakie korzyści daje radość w pracy. 96 proc. respondentów uważa, że przyczynia się do lepszych relacji interpersonalnych oraz pracy zespołowej. 94 proc. stwierdziło, że redukuje stres i napięcia, a 92 proc. daje więcej energii do działania.

Dla większości ankietowanych pracowników (76 proc.) kultura organizacyjna i wartości firmy są ważnym elementem miejsca pracy. 75 proc. osób poleciłoby przyjaciołom i rodzinie produkty lub usługi oferowane przez przedsiębiorstwo, w którym pracuje. 60 proc. również poleciłoby bliskim pracę w swojej firmie.

Najwięcej radości w pracy mają mieszkańcy Chin – 73 proc. uważa, że występuje ona w ich firmie w dużym stopniu. Najmniej radości odczuwają pracownicy z Chorwacji (34 proc.).

68 proc. ankietowanych przyznało także, że gdyby praca w firmie przestałaby sprawiać im radość, to poszukaliby innej.

Pełny raport „Międzynarodowy krajobraz radości w pracy 2019” dostępny jest na stronie.

O badaniu:

Badanie trwało od grudnia 2018 do maja 2019 roku. Wykorzystano w nim metodę CAWI. Link do ankiety był skierowany zarówno do studentów, jak i profesjonalistów, czyli osób z co najmniej rocznym doświadczeniem zawodowym. Wzięło w nim udział 2868 respondentów z 12 krajów – Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii i Węgier. W Polsce badanie przeprowadzono już po raz drugi. (pm)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin