Aferami Polska stoi

dodano: 
06.10.2006
komentarzy: 
1

W Polsce trwa „skandal łapówkowy”, rządzi „konfliktowy premier”, a Polacy „masowo migrują za chlebem”. To fragmenty informacji, które pojawiły się w zagranicznych stacjach telewizyjnych we wrześniu, i zostały przeanalizowane w najnowszym raporcie Instytutu Monitorowania Mediów „Zagraniczne telewizje o Polsce”. Raport pokazuje, że zachodnie media mówią o Polsce raczej źle niż dobrze, a dziennikarze nie szczędzą naszemu krajowi krytycznych komentarzy.
W największym stopniu wpłynęła na to afera związana z „korupcją polityczną” i nagraniami posłanki Renaty Beger (46 przekazów, w tym 45 negatywnych) i rozpad koalicji rządowej w Polsce. Aferę wywołaną przez nagrania określono wprost mianem skandalu łapówkowego („bribery scandal”), doszukiwano się również analogii do wydarzeń na Węgrzech. Najwięcej negatywnych przekazów wyemitowały anglojęzyczna stacja EuroNews oraz niemiecki publiczny nadawca ARD. Jeśli chodzi o przyczyny rozpadu rządu oraz dymisję wicepremiera i Ministra Rolnictwa Andrzeja Leppera wskazywano na konflikt o budżet na rok 2007. Wszystkie przekazy podkreślały niestabilność polskiej sceny politycznej, gdzie nawet wcześniejsze wybory mogą niewiele zmienić. Najczęściej pojawiającymi się słowami w przekazach były: upadek rządu oraz kryzys.
Materiały, które mogły pozytywnie wpływać na wizerunek Polski, nadane w największej liczbie przez BBC World, dotyczyły wysłania polskiego kontyngentu wojskowego do Afganistanu. Informacje tę podały wszystkie stacje anglojęzyczne. Ponad połowa tych przekazów została oceniona pozytywnie.
„Zagraniczne telewizje o Polsce” to nowy raport Instytutu Monitorowania Mediów. Począwszy od sierpnia 2006 roku, kolejne analizy zagranicznych newsów ukazują się co miesiąc. Na potrzeby raportu IMM monitoruje pod kątem wizerunku Polski 24 godziny na dobę stacje CNN, EuroNews, ARD i BBC World.
Od października monitorowane będą również niemiecka telewizja ZDF oraz francuska stacja TV5.
W dniach 1-30 września br. monitorowane stacje podały w sumie 224 przekazy, odnoszące się do naszego kraju, a większość z nich miała charakter neutralny. Informacje, które w całości były poświęcone Polsce, stanowiły 25 proc. wszystkich monitorowanych materiałów; 10 procent przekazów to wzmianki o Polsce i Polakach. Raport wrześniowy w pełnej wersji jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów. (kk)

komentarzy:
1

Komentarze

(1)
Dodaj komentarz
10.10.2006
12:05:58
zelda
(10.10.2006 12:05:58)
Oj to się Sadoś musi ostro wziąć do pracy, bo postrzeganie za granicą szczególnie"polskiej klasy politycznej" jest mizerne bardzo. A przy takich politykach to syzyfowa robota, może nawet niemożliwa. Wyrazy współczucia.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin