Pracownicy oskarżają Amnesty International o zastraszanie, poniżanie i dyskryminację

dodano: 
30.05.2019
komentarzy: 
0

Większość zespołu kierowniczego odchodzi z Amnesty International po opublikowaniu raportu o panującym tam toksycznym środowisku pracy – informuje bbc.com. Po dwóch samobójstwach popełnionych przez pracowników, sekretarz generalny organizacji praw człowieka, Kumi Naidoo, zlecił przeprowadzenie obiektywnego dochodzenia, w wyniku którego okazało się, że Amnesty jest zaprzeczeniem tego, o co walczy – czytamy.

Źródło przypomina, że w maju 2018 roku pracownik paryskiego oddziału organizacji, Gaëtan Mootoo, popełnił samobójstwo, tłumacząc je w liście stresem i przepracowaniem. Jak wykazało późniejsze dochodzenie, Mootoo miał być niezadowolony z „uzasadnionego poczucia opuszczenia i zaniedbania”.

Sześć tygodni po śmierci Gaëtana Mootoo samobójstwo popełniła stażystka w genewskim biurze Amnesty, Rosalind McGregor – czytamy dalej. Według raportu przyczyną śmierci miały być „powody osobiste”, jednak zdaniem rodziny zmarłej, organizacja mogła lepiej zadbać o jej zdrowie psychiczne – dodaje bbc.com.

Czytamy, że dochodzeniem zostało objętych 475 pracowników z całego świata, którzy w większości oskarżyli pracodawcę o zastraszanie, poniżanie i dyskryminację. Często wymienianymi zwrotami były „toksyczny”, „brak zaufania” i „zastraszanie”, które dotyczyły kultury pracy w Amnesty już od lat dziewięćdziesiątych – informuje źródło.

Organizacja oświadczyła, że kierownictwo bierze na siebie odpowiedzialność za popełniane błędy i zaproponowało grupową rezygnację – podaje źródło. Ostatecznie pięciu z siedmiu dyrektorów odeszło lub jest w trakcie opuszczania miejsca pracy. Zdaniem The Times każdy z nich otrzymał „hojną odprawę”. W rozmowie z BBC zaprzeczyła temu rzeczniczka Amnesty i poinformowała, że warunki zwolnień były „mniej korzystne niż te, które oferowane są innym pracownikom”. Dodała również, że nowy zespół kierowniczy będzie gotowy do końca 2019 roku.

Bbc.com przypomina, że Amnesty International nie jest jedyną organizacją praw człowieka oskarżoną o złe traktowanie pracowników. Znęcanie się i nękanie miało być powszechne w Oxfam, a Save the Children mierzy się z zarzutami o molestowania seksualne. (ak)

Zdjęcie główne: By World Economic Forum - Flickr: Kumi Naidoo - World Economic Forum Annual Meeting 2011 [CC BY-SA 2.0] via Wikimedia Commons

Źródło:

bbc.com, Amnesty loses five bosses after report on 'toxic workplace', 28.05.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin