Aż trzy rozgłośnie w czołówce

dodano: 
26.07.2007
komentarzy: 
0

Czerwcowy ranking „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, opracowany przez IMM, nie przynosi zmian w ścisłej czołówce. Na pierwszych pięciu lokatach
nie nastąpiły zmiany w stosunku do zestawienia z poprzedniego miesiąca. Ponownie zwyciężyła Rzeczpospolita, która była cytowana 1404 razy. Drugie miejsce zajęła Gazeta Wyborcza, na którą inne media powoływały się 1266 razy. Trzecia pozycja należy do Dziennika (1127 powołań).

Rzeczpospolitą cytowano głównie w kontekście rankingów i sondaży, polityki polskiej oraz ustawodawstwa i prawa. Tradycyjnie tuż za podium znalazł się tygodnik Wprost. Zaskoczeniem jest natomiast szóste miejsce Faktu. Wyprzedził on Newsweek i zdetronizował lidera wśród tabloidów - Super Express. Swą wysoką liczbę cytowań Fakt zawdzięcza jednak fałszywej publikacji dotyczącej rzekomego podżegania do samobójstwa sióstr betanek w klasztorze w Kazimierzu Dolnym.

Warto zwrócić uwagę na obecność w rankingu aż trzech stacji radiowych: RMF FM, Radia ZET i PR1. Radio ZET swój powrót do zestawienia zawdzięcza szeroko cytowanej wypowiedzi Marka Starybrata skierowanej do Romana Giertycha.

Niekwestionowanym liderem wśród stacji telewizyjnych jest TVN24 (272 powołania, najczęściej w kontekście polityki polskiej). Kolejna w zestawieniu stacja TVN była cytowana czterokrotnie rzadziej (68). W czerwcu media najczęściej przywoływały artykuł z Gazety Wyborczej „Jak w rodzinie kasa ginie” o nieprawidłowościach finansowych w Lidze Polskich Rodzin, którego autorami byli Piotr Głuchowski, Marcin Kącki, Marcin Kowalski i Wojciech Szacki. Najczęściej cytowanym dziennikiem biznesowo-ekonomicznym została, podobnie jak w ośmiu ostatnich miesiącach, Gazeta Prawna (242 powołania, 9. miejsce). Pierwszą piętnastkę zamyka jedyny w zestawieniu portal internetowy – Onet.pl.

W badanym okresie wiodącymi tematami powołań były m.in.: ujawnienie tzw. listy Kurtyki (listy współpracowników Służby Bezpieczeństwa przygotowanej przez IPN); szczegóły dotyczące szczytu w Brukseli, afera dotycząca nieprawidłowości finansowych w Lidze Polskich Rodzin, rosnąca fala strajków w służbie zdrowia, kontrowersje dotyczące wypowiedzi o. Rydzyka oraz Marka Starybrata, doniesienia dotyczące rzekomych samobójstw sióstr betanek, przygotowania Polski do budowy tarczy antyrakietowej, wizyta G. Busha w Polsce, ujawnienie przez Lecha Wałęsę teczek prowadzonych przez SB, przygotowania polski do Euro 2012 oraz powiązania Andrzeja Leppera z ukraińskim popem Mikołajem Hinajłą.

Najwięcej cytatów z mediów regionalnych pochodziło z województwa mazowieckiego, w którym liderem pozostaje Życie Warszawy (piąta pozycja w rankingu z wynikiem 392 powołania). 92 proc. powołań dotyczyło mediów ogólnopolskich, a pozostałe 8 proc. – regionalnych i lokalnych. W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, których autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest ok. 800 tytułów prasowych, stacje telewizyjne oraz wybrane programy rozgłośni radiowych. Raport czerwcowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów.

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin