Nowa akcja społeczna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

dodano: 
15.12.2017
komentarzy: 
0

Najnowsza kampania społeczna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, realizowana we współpracy z Fundacją im. Heinrich Bölla w Warszawie, „Przemoc wobec kobiet w internecie” skierowana jest do kobiet, które coraz częściej narażone są na ataki cyberprzemocy.

W ramach akcji, Fundacja na swojej oficjalnej stronie opublikowała raport, który powstał w wyniku analizy przepisów prawa oraz rozmów z kobietami, które prowadzą aktywną działalność w sieci i były tam atakowane.

„Atakowanie i obrażanie innych użytkowników i użytkowniczek sieci jest dziś zjawiskiem tak powszechnym, że bywa uznawane za integralną część internetu. Agresywne zachowania w środowisku internetowym zostały zaakceptowane do tego stopnia, że jedna z uczestniczek przeprowadzonego przez nas badania porównała próby reagowania i przeciwstawienia się atakom do walki ze złymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli uznamy, że przemoc w internecie faktycznie jest jak pogoda, to wszelkie próby przeciwdziałania jej rzeczywiście muszą być skazane na niepowodzenie” – czytamy we wstępie publikacji.

W ramach projektu „Przemoc wobec kobiet w sieci” stworzono spot „Niepokonana”, który został przygotowany przez agencję Saatchi & Saatchi IS oraz studio produkcyjne TANK. Historia Marii Skłodowskiej-Curie ma uświadomić kobietom, czym jest cyberprzemoc, jak odeprzeć ataki i być „niepokonaną”, tak jak polska noblistka.

Problem przemocy wobec kobiet został również poruszony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS „Prawa Człowieka w filmie”, który odbył się 12 grudnia 2017 w Warszawie. Zaprezentowano wówczas filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Wydarzenie to organizowane jest od 2001 roku jako wspólne przedsięwzięcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Społecznego Instytutu Filmowego. (jg)

Źródło zdjęcia: printscreen ze strony hfhr.pl

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin