Barbie uhonorowało kobiety zaangażowane w walkę z pandemią

dodano: 
05.08.2021
komentarzy: 
0

Marka Barbie uhonorowała sześć kobiet, które są „prawdziwymi bohaterkami w czasie pandemii” własnymi lalkami wykonanymi na ich podobieństwo. Wśród nich znalazły się m.in. współtwórczyni szczepionki Oxford/AstraZeneca prof. Sarah Gilbert czy pielęgniarka z USA Amy O'Sullivan.

Wśród kobiet, które Mattel wyróżnił za wkład w walkę z COVID-19, znalazły się wirusolożka, współtwórczyni szczepionki Oxford/AstraZeneca prof. Sarah Gilbert, amerykańskie pracownice służby zdrowia Amy O'Sullivan i dr Audrey Cruz, kanadyjska lekarka i aktywistka dr Chika Stacy Oriuwa, brazylijska biolożka dr Jackqueline Goes de Jesus i australijska lekarka dr Kirby White.

Marka przekazuje, że Amy O'Sullivan jako pielęgniarka z izby przyjęć, która leczyła pacjentów z COVID-19, później zachorowała i została zaintubowana. Po kilku tygodniach wróciła do pracy, aby kontynuować leczenie innych. Audrey Sue Cruz to z kolei pracownica pierwszej linii z Las Vegas, która podczas pandemii połączyła siły z innymi lekarzami pochodzenia azjatycko-amerykańskiego, aby walczyć z uprzedzeniami rasowymi i dyskryminacją. Z kolei Chika Stacy Oriuwa to rezydentka psychiatrii na Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie, która opowiada się przeciwko systemowemu rasizmowi w opiece zdrowotnej, który dodatkowo uwydatniła pandemia. Profesor Sarah Gilbert kierowała rozwojem szczepionki na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii. Jaqueline Goes de Jesus jako badaczka biomedyczna prowadziła sekwencjonowanie genomu wariantu COVID-19 w Brazylii. Kirby White była z kolei współzałożycielką inicjatywy Gowns for Doctors – opracowała fartuch, który można prać i ponownie używać, co umożliwiło pracownikom pierwszej linii w stanie Victoria dalsze przyjmowanie pacjentów podczas pandemii.

Jak pisze theguardian.com, Gilbert ma nadzieję, że dzięki temu będzie inspirować młode dziewczyny do robienia karier naukowych (określanych w angielskim jako STEM – science, technology, engineering, mathematics).

„Barbie zdaje sobie sprawę, że wszyscy pracownicy działający na pierwszej linii dokonali wielkiego poświęcenia w obliczu pandemii i wyzwań, jakie przyniosła” – skomentowała Lisa McKnight, szefowa działu Barbie w Mattelu. Jak dodała, firma pokazuje ich historie, „by rzucić światło na ich wysiłki i zainspirować kolejne pokolenia do przejęcia pałeczki do tych bohaterek”.

Wcześniej Mattel wypuszczał lalki będące podobiznami gwiazd takich jak Jennifer Lopez czy Cher. W 2019 roku firma zdecydowała się z kolei wyprodukować lalki inkluzywne płciowo, bez etykiet. W ofercie pojawiła się też m.in. Barbie na wózku inwalidzkim, czarnoskóra Barbie, lalka z nieidealnym ciałem czy Ken o mniej atletycznej figurze. Marka była bowiem krytykowana za promowanie niezdrowych wzorców kobiecego ciała.

Jak czytamy, Mattel przekaże 5 dol. za każdą sprzedaną lalkę lekarza, pielęgniarkę lub ratownika medycznego na rzecz fundacji First Responders Children's Foundation (FRCF). Jest to kontynuacja programu firmy #ThankYouHeroes, uruchomionego w 2020 roku w ramach inicjatywy „Play it Forward”, koncentrującej się na wykorzystaniu kultowych marek Mattel, aby odwdzięczyć się społecznościom w potrzebie. (mb)

Zobacz też: Barbie tworzy kolekcję lalek z przetworzonego plastiku

Źródło:

theguardian.com, Vaccinologist Barbie: Prof Sarah Gilbert honoured with a doll, 04.08.2021/ corporate.mattel.com
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin