BohaterON - włącz historię, czyli Polacy pamiętają o Powstańcach

dodano: 
26.08.2016
komentarzy: 
0

Fundacja Sensora i Fundacja Rosa przygotowały projekt o nazwie BohaterON – włącz historię mający uhonorować i upamiętnić uczestników Powstania Warszawskiego. Kampania zakłada możliwość wysłania bezpłatnej kartki do Powstańca. Przygotowany został również specjalny portal, a dla uczniów organizowane są warsztaty edukacyjne. Akcja ma charakter ogólnopolski.

Projekt ruszył 3 sierpnia, jego zakończenie zaplanowano natomiast na 2 października.

Okazuje się, ze kartki do Powstańców piszą zarówno Polacy przebywający w kraju, jak i za granicą. Za pośrednictwem symbolicznych pocztówek wyrażają wdzięczność i podziwiają odwagę i siłę uczestników Powstania Warszawskiego.

„Okazuje się, że kilka słów to dla Polaków za mało, by wyrazić swoje uznanie za patriotyczną postawę i odwagę Powstańców Warszawskich. Wiele osób pisze listy, niektórzy własnoręcznie wykonują kartki. Otrzymujemy także dużo maili i telefonów od osób, które chciałyby jeszcze bardziej zaangażować się w podtrzymywanie pamięci historycznej” – podkreśla przewodnicząca komitetu organizacyjnego projektu Bohaterom Agnieszka Łesiuk. „Jesteśmy wzruszeni i szczęśliwi, że mogliśmy umożliwić przedstawicielom różnych pokoleń napisanie tych paru słów od siebie uczestnikom walk o stolicę. Wypisując kartki do wybranych osób, Polacy poznają historie Powstańców. Co ważne, wiele pocztówek przychodzi od młodych ludzi – dzieci, uczniów, studentów. Cieszymy się, że Polacy w każdym wieku pamiętają o historii i bohaterach swojego kraju” – dodaje.

Kampanię wspierają bohaterowie serialu „Czas honoru”: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski i Maciej Zakościelny. Aktorzy wystąpili w spotach – telewizyjnym i radiowym - emitowanych na antenach Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

W akcji może wziąć udział każdy. Pocztówki są bezpłatne i dostępne w wybranych placówkach Poczty Polskiej, punktach Lotto, pociągach Pendolino, wybranych samochodach Uber, Muzeum Powstania Warszawskiego, na największych warszawskich dworcach oraz u wolontariuszy podczas koncertów Lata z Radiem. Do 28 sierpnia kartki można odebrać także w czarnym namiocie Rakoobrony na plaży w Gdyni.

Wysłanie pocztówki możliwe jest również drogą internetową za pośrednictwem platformy Envelo. Taka kartka zostanie wydrukowana i przekazana adresatowi w formie tradycyjnej.

Patronat honorowy nad akcją objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Obrony Narodowej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Przy akcji organizatorzy współpracują z: Muzeum Powstania Warszawskiego, Telewizją Polską, Polskim Radiem, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym, PKP Intercity, Polską Grupą Zbrojeniową, Fundacją PZU, firmą Trefl oraz Centralą Farmaceutyczną CEFARM.

Więcej informacji na stronie.

(ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin