Budżetowa wielozadaniowość jest w cenie

dodano: 
08.12.2015

Autor:

Joanna Kuźmicz
komentarzy: 
0

Jeżeli ktoś pracuje więcej niż 5 lat w PR, to na własnej skórze doświadcza zmian, jakie zaszły w branży. Czasy, w których realizowało się przewidywalne kampanie - samodzielnie lub z pomocą agencji PR - a później oceniało się ich standardowe efekty (tj. pozytywne wycinki prasowe, pozyskane leady sprzedażowe), chyba mijają. Teraz musimy aktywnie uczestniczyć w procesie strategicznym, promocyjnym, sprzedażowym, być w social media. Dochodzi do tego doradztwo przy działaniach CSR, personal brandingu, badaniach rynku, marketingu mobilnym i wielu innych. Wszystkie te działania trzeba wycenić, przeprowadzić i rozliczyć. A wcześniej jeszcze zaplanować i wynegocjować w budżecie na dany rok.

Uważa się, że budżet jest podstawowym narzędziem zarządzania i służy do podejmowania kluczowych decyzji w firmie. Podobnie jest z budżetami promocyjnymi tylko na mniejszą skalę. Niezależnie czy pracujesz w firmie dużej czy małej, lokalnej czy międzynarodowej, na pewno mierzysz się lub będziesz mierzył się z budżetowymi dylematami. Bo bez kasy ani rusz. Firmy istnieją, żeby generować przychód i zysk, a częścią pracy specjalisty od marketingu i komunikacji jest to, żeby te budżety zdobywać i na nich pracować. Co więcej, dobrze oszacowany budżet, utrzymanie płynności projektu, często decyduje o jego sukcesie, efektach i o komforcie naszej pracy.

Osoba zajmująca się komunikacją i promocją w firmie nie ma innego wyjścia i dobrze, żeby zdobyła umiejętności tworzenia i rozliczania budżetów na wielu projektach równolegle. Biegłość w tym temacie może być też kluczowa w odpowiadaniu na trudne pytania, które pojawiają się z działów: sprzedaży, marketingu, finansów i w końcu z zarządu.

Usługi public relations z punktu widzenia księgowego firm to koszt, a dyrektorzy finansowi nie chcą ponosić samych kosztów. Naszym zadaniem jest uzasadnienie i przekonanie szefów, że trzeba dany wydatek ponieść, bo przekłada się on na konkretne efekty wizerunkowe, sprzedażowe czy marketingowe. Zdobywanie budżetu jest z reguły trudne, dlatego każdy dobrze skonstruowany budżet powinien być elastyczny, obiektywny i realny.

Możemy stosować dwa podejścia do tworzenia kosztorysów projektów PR. Pierwszy, kiedy z góry wiemy, jaki mamy budżet i szukamy pomysłów. Drugi, kiedy mamy pomysły i szukamy środków na jego realizację. Które podejście jest lepsze, łatwiejsze? Jakie są wady i zalety każdego z podejść? Nie ma prostych odpowiedzi, dlatego warto cały czas konfrontować nasze doświadczenia z rynkiem.

Joanna Kuźmicz, FleishmanHillard

 

 Szkolenie otwarte Akademii PRoto z Joanną Kuźmicz 17 grudnia w Warszawie

Jak budżetować projekty PR-owe? Sprawdź program!

Uwaga: Zapisy na szkolenie można zgłaszać do 14 grudnia.

 

 

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin