Część inwestorów chciałaby podzielenia władzy Zuckerberga nad Facebookiem

dodano: 
15.04.2019
komentarzy: 
0

Mark Zuckerberg jest zarówno prezesem zarządu, jak i dyrektorem wykonawczym Facebooka. Według części inwestorów twórca portalu ma obecnie zbyt wiele władzy i należy wzmocnić nad nim kontrolę – opisuje mashable.com.

Wspomnieni inwestorzy zaproponowali wyznaczenie niezależnego szefa zarządu. W oświadczeniu opublikowanym na stronie amerykańskiej komisji papierów wartościowych argumentowali, że „akcje, jakie posiada Zuckerberg, dają mu około 60 proc. głosów w firmie, pozostawiając zarząd (…) z ograniczoną możliwością kontrolowania jego władzy”.

Zbytnia samowola Zuckerberga miała sprowadzić na Facebooka kontrowersje, które narażały spółkę i jej inwestorów na straty – dodali. Jako przykłady wymienili m.in. sprawę Cambridge Analytica czy rozpowszechnianie zjawiska tzw. „fake newsów”.

Inwestorzy przypomnieli też, że w wielu innych firmach technologicznych – takich jak np. Google, Microsoft czy Twitter – funkcje szefa zarządu i CEO są rozdzielne.

Mashable.com zwraca jednak uwagę, że wniosek inwestorów o podzielenie władzy Zuckerberga został odrzucony. Nie był to pierwszy raz – podobna, również nieudana próba miała miejsce w 2017 roku. Źródło interpretuje jednak, że inwestorzy coraz bardziej wątpią w to, czy założyciel portalu może być rozliczony ze swoich działań. (mp)

Zdjęcie główne: Alessio Jacona from Rome, Italy [CC BY-SA 2.0]

Źródło:

mashable.com, Facebook investors desperate to boot Mark Zuckerberg from chairmanship, Jack Morse, 14.04.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin