Definicje PR-u

dodano: 
01.12.2006
komentarzy: 
0

Na łamach Trendy Food można znaleźć artykuł poświęcony zróżnicowaniu rozumienia terminów „PR” i „marka”. Zdaniem autora tekstu, Przemysława Pająka, definicji jest tak wiele, jak wielu specjalistów w branży, o czym świadczyć może choćby zgromadzenie odpowiedzi na pytanie: „jaka jest definicja PR” na wortalu PRoto.
Autor zauważa, że coraz częściej powstają nawet specjalne stowarzyszenia, które specjalizują się w definiowaniu terminów „marka”, „public relations”. W ten sposób rośnie popularność słowa i powstają firmy, które ten trend wykorzystują: wykupują przestrzeń redakcyjną i odsprzedają ją z wielokrotnym zyskiem producentom i markom.
Przemysław Pająk nie zgadza się z Sylwią Kalską i Vlatką Grebiennik, które brały udziałw dyskusji na łamach Briefu na temat marki, jej definicji, ochrony, sposobów budowania i wzmacniania oraz wizerunku społecznego.
Z doświadczeń firmy Prymat, którą on reprezentuje, wynika, że „budowa i obrona marki to nie tylko domena liderów rynkowych, często międzynarodowych koncernów spożywczych, którzy bronią swoich marki przed mniejszymi, lokalnymi producentami. To także walka mniejszych producentów z gigantami o możliwość istnienia, komunikowania własnej tożsamości i przestrzeni PR-owej w mediach”.
Zdaniem Pająka to marki globalne łatwiej zyskują przychylność mediów, nawet jeśli działają niezgodnie z zasadami uczciwej konkurencji. Natomiast obrona marki, która nie jest liderem na rynku jest - w jego opinii - trudniejsza, a zaobserwowana przez niego dyskusja na łamach mediów odzwierciedla tylko jeden sposób myślenia. Nazywanie zaś marek o charakterze „market challenger” podrabiaczami czy złodziejami wykracza w jego opinii poza ramy semantycznego nadużycia. (kk)

Źródło:

Trendy Food, Przemysław Pająk, W obronie rynkowych challengerów, 01.11.06
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin