Dziennik na podium, radia przed TVN24

dodano: 
07.01.2008
komentarzy: 
0

W listopadowym raporcie Instytutu Monitorowania Mediów „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” zwycięstwo należy do Dziennika (1586 powołań), a RMF FM i Radio ZET - były częściej cytowane przez inne media niż TVN24.

Dużą przewagę nad rywalami Dziennik zawdzięcza powołaniom na publikacje o kontrowersjach wokół WSI, polityce polskiej oraz aferze z listą leków refundowanych. Druga lokata należy do Gazety Wyborczej, która była cytowana 1380 razy przez inne media. Lider dwóch ostatnich miesięcy - Rzeczpospolita - spadła na trzecie miejsce z wynikiem 1377 powołań.

Nowy dziennik Polska The Times jest obecny w zestawieniu dopiero drugi miesiąc, a już awansował z szóstego na czwarte miejsce. Jego wynik (661 powołań) jest jednak dwa razy gorszy od trzeciej w zestawieniu Rzeczpospolitej.

Tygodnik Wprost notuje spadek liczby powołań (393) w stosunku do poprzednich miesięcy, przez co znalazł się na piątym miejscu. Zaraz za nim uplasował się Newsweek, cytowany 336 razy.

Najczęściej cytowaną publikacją w listopadzie był artykuł Anny Marszałek i Roberta Zielińskiego z „Dziennika” „Wojskowe archiwum schowane w pałacu” (159 powołań) o wywiezieniu tajnych archiwów WSI do Pałacu Prezydenckiego. Po raz pierwszy dwie stacje radiowe – RMF FM (288 cytowań, 9. miejsce) i Radio ZET (280 - 10. miejsce) - wyprzedziły najchętniej cytowaną przez inne media stację telewizyjną TVN24 (277 powołań).

Najczęściej cytowanym dziennikiem biznesowo-ekonomicznym jest od początku roku Gazeta Prawna (323 powołań, 7. miejsce). Fakt był częściej cytowany niż Super Express. Listopadowy ranking zamyka portal Onet.pl (146).

W badanym okresie wiodącymi tematami powołań były: kontrowersje wokół WSI, konflikty w PiS-ie, polityka polska w odniesieniu do Radka Sikorskiego, strzelanina w Afganistanie z udziałem polskich żołnierzy, postawionych obecnie w stan oskarżenia, afera z listą leków refundowanych, próby zniszczenia tajnych dokumentów ABW, przygotowania do Euro 2012, przyznanie się Michała Boniego do współpracy z SB oraz dalsze wyjaśnienia w związku z aferą korupcyjną na Helu.

95 proc. cytowań dotyczyło mediów ogólnopolskich, a pozostałe 5 proc. - lokalnych i regionalnych. Najwięcej cytatów z prasy regionalnej i lokalnej pochodziło z woj. mazowieckiego (Życie Warszawy, 239), lubelskiego (Dziennik Wschodni, 19) oraz pomorskiego (Dziennik Bałtycki, 13).

Od 1 do 30 listopada na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 7993 przekazów mediowych. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 10148 razy (4141 razy w prasie, 4002 w telewizji i 2005 w radiu).

Raport listopadowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów. (kk)

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin