Dziennik Polska w pierwszej dziesiątce

dodano: 
29.11.2007
komentarzy: 
0

W październiku pojawiła się konkurencja dla czołowych dzienników – nowa gazeta Polska zajęła szóste miejsce w raporcie Instytutu Monitorowania Mediów „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”.

Pozycję lidera utrzymuje Rzeczpospolita, osiągając jeszcze lepszy wynik niż we wrześniu tego roku. Powoływano się na nią 1578 razy, przede wszystkim w odniesieniu do rankingów i sondaży, polityki polskiej oraz ekonomii, rynku i finansów. Na drugie miejsce z trzeciego awansuje Dziennik, cytowany 1454 razy. Na trzecią pozycję spadła Gazeta Wyborcza (1391 powołań). W rankingu październikowym po raz pierwszy uwzględniono nowy dziennik Polska – od razu na szóstej pozycji (340 cytowań). Od ścisłej czołówki dzielą go dwa tygodniki opinii.

Na czwartym uplasował się tygodnik Wprost, który był cytowany 586 razy. Warto również zwrócić uwagę na coraz lepszy wynik Newsweeka – piąte miejsce z 441 cytatami. W rankingu nie zabrakło także tygodnika Polityka, na którego artykuły inne media powoływały się 197 razy i który zajął tym samym 14 miejsce.
 
Najczęściej cytowaną publikacją w październiku była rozmowa Piotra Gabryela, Pawła Lisieckiego oraz Bernadety Waszkiewicz z Rzeczpospolitej z prezydentem Lechem Kaczyńskim („Weta chcę używać rzadko”, 108 powołań).

Lider wśród stacji telewizyjnych – stacja TVN24 spada z piątej na siódmą lokatę (330 cytowań). Oprócz niej w zestawieniu jest obecna także TVN, cytowana 246 razy. Najczęściej cytowanym dziennikiem biznesowo-ekonomicznym jest od początku roku Gazeta Prawna (288 powołań, 8. miejsce). Fakt był częściej cytowany niż Super Express. W październikowym zestawieniu nie znalazł się żaden portal internetowy.

Najbardziej opiniotwórczą stacją radiową w październiku, podobnie jak we wrześniu, została RMF FM (174 powołania), która zamyka pierwszą piętnastkę. W badanym okresie wiodącymi tematami powołań były: kontrowersje wokół WSI, śledztwo w sprawie B.Blidy, kulisy afery korupcyjnej na Helu, rzekoma choroba filipińska byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, przygotowania do Euro 2012, sprawa Krauzego, eksmisja betanek, śledztwo w sprawie seksafery w Samoobronie oraz kontrowersje wokół „taśm Rydzyka”.

95 proc. cytowań dotyczyło mediów ogólnopolskich, a pozostałe 5 proc. - lokalnych i regionalnych. Najwięcej cytatów pochodziło z woj. mazowieckiego („Życie Warszawy”, 230), łódzkiego („Dziennik Łódzki”, 21), małopolskiego („Dziennik Polski”, 15) oraz lubelskiego („Dziennik Wschodni”, 13).

Od 1 do 31 października na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 8162 przekazów mediowych. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 10 388 razy (4487 razy w prasie, 3833 w telewizji i 2068 w radiu). Raport październikowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów.

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin