Dziennik znów pierwszy

dodano: 
25.06.2009
komentarzy: 
0

Według najnowszego rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” opracowanego przez Instytut Monitorowania Mediów najczęściej cytowanym tytułem prasowym w maju był Dziennik, najbardziej opiniotwórczą stacją radiową - Radio ZET, zaś telewizyjną - TVN24. W zestawieniu obejmującym pierwszą piętnastkę powoływanych tytułów znalazły się: dwie stacje telewizyjne, dwie stacje radiowe, jeden portal internetowy, trzy dzienniki biznesowe oraz trzy tygodniki opinii.

Na Dziennik inne media powoływały się 1146 razy. Tak dobry wynik gazeta zawdzięcza publikacjom o działaniach posła PO Janusza Palikota, licznie cytowanym artykułom z zakresu polityki polskiej oraz opisom istniejącej na scenie politycznej partii Libertas. Rzeczpospolita, ogłoszona najbardziej opiniotwórczym medium w zeszłym miesiącu, tym razem zajęła drugie miejsce (1006). Wysoką pozycję gazeta zdobyła za sprawą bardzo popularnych rankingów i sondaży oraz poruszanej na swych łamach tematyce ekonomii, rynku i finansów oraz polityki polskiej. Na trzeci tytuł w zestawieniu – Gazetę Wyborczą (860) – powoływano się dzięki informacjom dotyczącym ekonomii, rynku i finansów oraz śledztwa w sprawie B. Blidy i polityki polskiej.

Podobnie jak w zeszłym miesiącu, tuż za podium znalazła się - aż 505 razy cytowana - stacja TVN24. Dobry wynik jest zasługą poruszania tematów doniesień dotyczących obchodów rocznicy 4 czerwca, polityki polskiej oraz sprawy polskich stoczni. Kolejna stacja telewizyjna pojawiającą się w zestawieniu TVN, z wynikiem 190 powołań uplasowała się na 10 miejscu rankingu. Zwycięską pozycję w majowym zestawieniu rozgłośni radiowych i piąte miejsce w klasyfikacji generalnej zyskało Radio ZET (329). Przyczyną tak wysokiej lokaty rozgłośni jest głównie sprawa ujawnienia biznesowych niejasności wokół Piotra Kownackiego, a także liczne cytowanie informacji dotyczących polityki polskiej i spraw polskich stoczni. Druga pozycja przypadła w maju stacji RMF FM, na którą powoływano się 287 razy w tematach dotyczących polskiej sceny politycznej, działalności policji i przestępczości oraz sądownictwa i spraw sądowych.

W grupie najczęściej cytowanych mediów ekonomicznych znalazły się Gazeta Prawna (200), Puls Biznesu (145) oraz Parkiet (118). O 10 powołań w porównaniu z zeszłym miesiącem zmniejszyła się różnica miedzy liderem tej kategorii a Pulsem Biznesu. Tytuły ekonomiczne w rankingu plasowały się kolejno na ósmym, dwunastym i czternastym miejscu. Ponadto, maj jest miesiącem, w którym w pierwszej piętnastce znów znalazły się zarówno Newsweek (149), Wprost (131), jak i Polityka (102). Cytowane tygodniki opinii zakwalifikowały się do rankingu poniżej pozycji dziesiątej, zyskując miejsca jedenaste, trzynaste i piętnaste. Jedyne źródło internetowe pojawiające się w zestawieniu to cytowany przez dziennikarzy 198 razy onet.pl. W rankingu obejmującym same portale internetowe warto jednak zwrócić uwagę na dobry wynik tvn24.pl (101), który pozwolił serwisowi znaleźć się na drugiej pozycji w zestawieniu dla tej kategorii.

W maju media koncentrowały się głównie na zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, tematem interesującym opinię publiczną były kontrowersje wokół polityka PO Janusza Palikota oraz niejasna przeszłość biznesowa szefa kancelarii Prezydenta RP Piotra Kownackiego.

Od 1 do 31 maja na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 8017 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 8042 razy (5268 razy w prasie, 1664 w telewizji i 1110 w radiu). Treści analizowane w zestawieniu obejmują tylko te przekazy, które nie są przeglądami mediów. (kk)

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin