Dziennikarce TVP grozi zwolnienie za krytykę pracodawcy. „Wizja" protestuje

dodano: 
28.05.2015
komentarzy: 
0

LeasingTeam chce zwolnić dyscyplinarnie Agnieszkę Ławniczak-Loby, wiceprzewodniczącą związku zawodowego „Wizja”, byłą dziennikarkę Telewizji Polskiej. Powodem jest jej krytyka byłego i obecnego pracodawcy. Związek uznaje rozwiązanie umowy o pracę w całości za nieuzasadnione. I kieruje pismo do zarządu LeasingTeam.

LeasingTeam to agencja, która od lipca 2014 roku przejęła ponad 400 pracowników Telewizji Polskiej. Jak informuje wyborcza.biz, firma zaczyna masowo wręczać wymówienia byłym pracownikom TVP. Telewizja Polska wówczas nie komentowała sprawy, twierdząc, że zwolnienia to sprawa nowego pracodawcy. W kwietniu jako pierwszy funkcyjny związkowiec stracił pracę Jacek Pietrasiński, szef Związku Zawodowego Montażystów Telewizyjnych Obrazu i Dźwięku TVP SA. Teraz LeasingTeam zamierza zwolnić Agatę Ławniczak-Loby. Powody zwolnienia Związek Wizja przytacza w piśmie do Andżeliki Majewskiej, członka zarządu LeasingTeam. Jak czytamy, chodzi o negatywne wypowiedzi Ławniczak-Loby pod adresem Juliusza Brauna, prezesa TVP i nowego pracodawcy. Wiceprzewodnicząca miała ich udzielić na łamach prasy: Gazety Wyborczej, Polityki czy w rozmowie z portalem wpolityce.pl. Krytykowała w nich przede wszystkim zarząd i prezesa Telewizji Polskiej za decyzję o outsourcingu oraz Leasing Team za realizowanie umowy z TVP. To według szefów agencji ryzyko strat dla firmy.

Związek uważa jednak argumenty LeasingTeam za bezpodstawne. I zwraca uwagę, że obowiązkiem dziennikarza jest przekazywanie informacji oraz opinii  o sprawach budzących zainteresowanie odbiorców. „Pani Agata Ławniczak-Loba jest jednak nie tylko dziennikarzem, ale również członkiem władz związku zawodowego i negocjatorem związkowym. Sprawa, która stała się przedmiotem Jej publicznych wypowiedzi,  zarówno jako pracownika, ale także jako dziennikarza, członka władz związku oraz negocjatora związkowego budzi powszechne zainteresowanie opinii publicznej i była wielokrotnie podnoszona na łamach prasy” –  argumentuje Andrzej Błaszkiewicz, przewodniczący OZ LT ZZPTiTMP Wizja. W dalszej części oświadczenia czytamy także, że próba ograniczenia dziennikarza w wyrażaniu przez niego ocen i poglądów stanowi bezpośredni przejaw naruszenia wolności słowa. Przewodniczący „Wizji” powołuje się także na artykuł 10. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, który ma również zastosowanie w miejscu pracy. Jako przykład podaje przychylny wyrok Trybunału Praw Człowieka w sprawie hiszpańskiej dziennikarki przeciwko państwu. Fuentes Bobo krytykowała wówczas działania instytucji publicznej i miała do tego prawo , bo zdaniem Trybunału krytyka ta dotyczyła ogólnego interesu. (mw)

Pełna treść oświadczenia

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin