Facebook za pośrednictwem brytyjskich gazet podpowiada, jak wykrywać fake newsy

dodano: 
10.05.2017
komentarzy: 
0

Jak podaje bbc.com, Facebook rozszerzył swoją kampanię na temat podnoszenia świadomości dotyczącej fałszywych informacji i opublikował reklamy w brytyjskiej prasie. Pojawiły się one m.in. w The Times, The Guardian czy Daily Telegraph. Zawierają listę dziesięciu rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy dana informacja jest prawdziwa. Obejmują one m.in. sprawdzenie daty artykuł, jego źródła czy upewninie się, że tekst nie jest napisany w konwencji satyrycznej – czytamy.

Jak sugeruje źródło, Facebook jest obecnie pod presją i musi stawić czoła fake newsom w związku ze zbliżającymi się wyborami w Wielkiej Brytanii. Zwłaszcza, że śledztwo przeprowadzone przez program „Panorama” BBC wykazało, że sieci społecznościowe odegrały kluczową rolę zarówno w przypadku ostatnich wyborów w USA, jak i referendum w Wielkiej Brytanii.

W ubiegłym miesiącu Damian Collins należący do brytyjskiej Partii Konserwatywnej poprosił Facebooka o uporanie się z nieprawdziwymi wiadomościami w serwisie w związku z wyborami, które odbędą się 8 czerwca 2017 roku. „Niebezpieczeństwo polega na tym, że dla wielu osób głównym źródłem informacji jest Facebook, a jeśli wiadomości, które pojawiają się na Facebooku to głównie fake newsy, ludzie mogą później głosować na podstawie kłamstw” – cytuje wypowiedź Collinsa dla The Guardian źródło.

Bbc.com pisze, że Facebook przyznał, iż usunął już dziesiątki tysięcy fałszywych kont i wzmocnił system monitorowania dodawanych treści. W raporcie opublikowanym w ubiegłym miesięcu przez serwis Zuckerberga, Facebook przyznaje, że dostrzega problem polityczej propagandy, która jest rozpowszechniana na stronie. Bbc.com przywołuje wypowiedź Simona Milnera, dyrektora polityki Facebooka w Wielkiej Brytanii, który powiedział, że serwis podejmuje działania mające zwalczać fake newsy. „Ludzie chcą widzieć na Facebooku prawdziwe informacje, podobnie jak my. Aby pomóc odbiorcom rozpoznać nieprawdziwe wiadomości, prezentujemy porady, jak sprawdzić prawdziwość treści”.

Wskazówki dotyczące rozpoznanawania fake newsów są dostępne również na stronie Facebooka.

Kliknij w zdjęcie, aby je powiększyć

(pk)

Źródło:

bbc.com, Facebook publishes fake news ads in UK papers, 08.05.2017, zdjęcie główne: newsroom.fb.com
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin