REKLAMA

Fidget Spinner narzędziem do manipulacji przeciwko Władimirowi Putinowi?

dodano: 
17.07.2017
komentarzy: 
0

Fidget Spinner został uznany przez telewizję Rossiya24 za narzędzie do manipulacji, które ma szkodzić Kremlowi – czytamy na amerykańskiej stronie Newsweeka.

Modna w ostatnim czasie zabawka zbudowana jest z łożyska i trzech ramion, które wprowadza się w ruch obrotowy. Stała się ona hitem wśród młodych ludzi na całym świecie – także w Rosji.

Fidget Spinner z założenia służy rozładowywaniu napięcia i niepokoju, ale według medium ma on także bardziej „nikczemne cele”, takie jak wywoływanie wśród młodych Rosjan aktów wandalizmu i działania opozycyjnego przeciwko Władimirowi Putinowi. Zabawka „ma wpływ na osoby podatne na manipulację” – stwierdził Aleksiej Kazakow, gospodarz programu „Virus”, który poświęcony był zagrożeniom wynikającym z jej używania.

Rosyjscy eksperci w minionym miesiącu uznali zabawkę za narzędzie manipulacji wymyślone przez Stany Zjednoczone po to, by wpływać na rosyjską opozycję – czytamy w artykule.

„Prawdopodobnie to nie jest zwykły zbieg okoliczności, że zaczęto sprzedawać Spinnery na wydarzeniach organizowanych przez antysystemową opozycję” – stwierdził prowadzący telewizyjnego show. Kazakow wyjaśnił także, że według ekspertów używanie zabawki prowadzi do „przemiany w zombie, zanikania krytycznego myślenia oraz doświadczania swego rodzaju hipnozy”. W programie przytoczono także raport psychologa – Swietłany Filatowej – która stwierdziła, że Fidget Spinner „przenosi do innego świata”.

Jak zauważa Newsweek, nie była to pierwsza taka opinia prezentowana w telewizji – zabawka była przedstawiana w negatywnym świetle już w poprzednim miesiącu. Wtedy Aleksiej Kazakow stwierdził, że Fidget Spinnery „często były widywane w rękach członków opozycji”, a uczniowie i studenci interesują się obecnie zabawką, która na Zachodzie przestała już być modna.

W programie podkreślano też, że „brakuje medycznych dowodów na zalety wynikające z korzystania z zabawki, a zainteresowanie nią pośród naukowców nie jest duże”. Według współprowadzącego program „Virus”, Nikołaja Sokołowa, „przyczyna popularności Spinnera w Rosji pozostaje zagadką”.

„Kto odpowiada za masową popularyzację zabawki?” – zastanawiał się Sokołow, oskarżając o dystrybucję urządzenia lidera opozycji, Aleksieja Nawalnego. (bm)

Źródło:

www.newsweek.com, Fidget Spinners vs Putin: Russian State Media Warns That Toy Will Turn Kids Against Kremlin, Damien Sharkov, 13.07.2017
komentarzy:
0

Zobacz także...

„Ketchum nie reprezentuje już Federacji Rosyjskiej w Europie i USA, z wyjątkiem naszego biura w Moskwie” – czytamy w oświadczeniu firmy, cytowanym przez serwis Holmes Report.

Po raz pierwszy Ketchum...

Dla Kremla operacja propagandowa jest znacznie ważniejsza niż działania wojenne. „Rosja rozpoczęła wojnę na informację z Zachodem, a ten ją póki co przegrywa” – czytamy w poynter.org...

Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.

REKLAMA

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin