Francuskie feministki chcą zakazu pocztówek ze skąpo ubranymi kobietami

dodano: 
10.08.2018
komentarzy: 
0

Francuskie stowarzyszenie feministyczne Femmes Solidaires National domaga się zakazu rozpowszechniania pocztówek ze skąpo ubranymi kobietami – informuje rp.pl. Przedstawicielki organizacji takie kartki określają jako seksistowskie lub pornograficzne.

Jak czytamy, stowarzyszenie chce, aby tego rodzaju kartki nie były produkowane ani nie pojawiały się w kioskach czy sklepach z pamiątkami.

W związku z tym 2 sierpnia 2018 roku działaczki rozpoczęły akcję, w ramach której użytkownicy mediów społecznościowych dzielą się  przykładami podobnych kartek, oznaczając posty hashtagami #GenerationNonSexiste czy #StopCultureDuViol. Celem tych działań jest zwiększenie świadomości społecznej, a także doprowadzenie do prawnego zakazu produkcji pocztówek, na których znajdują się półnagie kobiety – pisze portal.

Zdaniem przedstawicielek stowarzyszenia takie pamiątki „przyczyniają się do kultury gwałtu, która narzuca poniżający wizerunek kobiet oraz legitymizuje i banalizuje przemoc wobec nich” oraz „wzmacniają stereotyp kobiet jako przedmiotów nadających się do jednorazowego użytku pod pretekstem zabawy i rozrywki” – podaje źródło.

Jak dalej czytamy, Femmes Solidaires National otrzymało już ponad 200 przykładów kartek.

Stowarzyszenie zaapelowało także do Marlène Schiappa, sekretarz stanu ds. równości płci, oraz Françoise Nyssen, minister kultury, o zakazanie produkcji i sprzedaży podobnych pocztówek. Sabine Salmon, prezes Femmes Solidaires National, dodała także, że w tym momencie sprawa dotyczy pocztówek, jednak w telewizji i reklamie również występuje ten problem. (ak)

Źródło:

rp.pl, Francja: Feministki chcą zakazu seksistowskich pocztówek, Jakub Mikulski, 06.08.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin