Francuskie firmy w Polsce odpowiedzialne społecznie

dodano: 
10.06.2016
komentarzy: 
0

Firmy stowarzyszone we Francusko-Polskiej Izbie Gospodarczej (CCIFP) w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzą działania z zakresu: ochrony środowiska, wspierania społeczności lokalnej, kodeksu etycznego, dbałości o rozwój zawodowy i osobisty pracowników - wynika z badania „CSR w praktyce – barometr CCIFP”, mierzącego poziom świadomości i skalę działań CSR-owych w firmach francuskich w Polsce.

Jak bardzo w CSR zaangażowane są firmy? Jak oceniają jego kondycję w Polsce? Jak same realizują założenia z nim związane? Jakie mają plany dotyczące CSR-u? – uzyskanie odpowiedzi m.in. na te pytania było celem wspomnianego badania. Przeprowadzono je w kwietniu na podstawie 65 ankiet, które wypełnili pracownicy działów marketingu, PR, CSR i kadra zarządzająca firm stowarzyszonych we Francusko Polskiej Izbie Gospodarczej.

Które czynniki najbardziej wpływają na rozwój CSR-u w Polsce? Okazuje się, że edukacja – zarówno klientów, jak i pracowników firm. Tego zdania było 72 proc. respondentów. 62 proc. natomiast za najważniejsze uważa dzielenie się dobrymi praktykami przez duże firmy zagraniczne doświadczone w dziedzinie CSR.

Z badania można dowiedzieć się również, co hamuje rozwój CSR-u. Ankietowani jako główny czynnik blokujący postęp w tej dziedzinie wskazali brak wystarczającej wiedzy na temat społecznej odpowiedzialności biznesu – 62 proc. Zwracali również przy tym uwagę na brak środków przeznaczanych przez firmy na CSR (42 proc.) czy brak zaangażowania zarówno pracowników, dostawców, klientów (42 proc. ), jak i dyrekcji (37 proc.).

„Pracownicy to jeden z najważniejszych interesariuszy firmy. Brak zaangażowania i zrozumienia wśród nich należy do głównych wyzwań dla osób zajmujących się CSR. Pozytywnym wskaźnikiem jest to, iż firmy chcą systematycznie rozwijać działania zaangażowania społecznego i wolontariat. Jest to szczególnie istotne z perspektywy młodego pokolenia (Millenials), dla którego work-life balance i „sens pracy” są często kluczowe w decyzjach o wyborze pracodawcy” – podkreśla Małgorzata Marek, CR Manager, Poland & CEE w firmie PwC oraz przewodnicząca Komitetu CSR Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Mimo tego, firmy angażują się w prowadzenie działań CSR. Chcą bowiem przede wszystkim wzmocnić wizerunek organizacji (72 proc.). „Nieco mnie to niepokoi. Pozostaje jednak nadzieja, że z myślenia o zarządzaniu wizerunkiem bliżej będzie nam do zarządzania reputacją, a więc także tożsamością firm” – zaznacza Konrad Ciesiołkiewicz, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i CSR w Orange Polska oraz Wiceprzewodniczący Komitetu CSR Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej. 45 proc. ankietowanych stwierdziło, że to odgórne wytyczne i globalna polityka grupy są powodem podejmowania działań CSR przez firmy, a jedynie 22 proc. jest zdania, że znaczenie ma tu wewnętrzna potrzeba i świadomość prowadzenia firmy zgodnie z zasadami odpowiedzialnego biznesu.

Dowiadujemy się również, że 37 proc. konsumentów nie zna pojęcia CSR i zaangażowanie danej firmy w działania społecznej odpowiedzialności biznesu nie wpływa na wybór produktu.

W jaki sposób firmy angażują się w CSR? Przede wszystkim starają sie w sposób transparentny przekazywać informacje o produkcie czy usłudze (80 proc.), komunikują się z klientami za pośrednictwem różnych kanałów (68 proc.) i badają poziom ich satysfakcji (57 proc.). Biorąc pod uwagę działania skierowane do pracowników, firmy m.in. starają się dbać o ich rozwój - zapewniając szkolenia czy dofinansowując naukę (82 proc.) i wprowadzają narzędzia do komunikacji wewnętrznej, takie jak intranet czy newsletter (77 proc.). W ramach działań CSR dla dostawców i partnerów biznesowych natomiast firmy wdrażają procedury współpracy (72 proc.). Mowa tu o terminowości w płatnościach, jakości dostarczanych usług czy produktów i ochronie środowiska.

Jakie działania CSR dla społeczności lokalnych realizują firmy? Prowadzą działania na rzecz ochrony środowiska (72 proc.), wspierają rzeczowo i finansowo lokalne stowarzyszenia, szkoły, fundacje czy organizacje (66 proc.) oraz angażują w rozwój gospodarczy regionu, zatrudniając lokalnych pracowników, kupując u lokalnych dostawców, współpracując z lokalnymi uczelniami i władzami (60 proc.).

Z badania wynika, że środki finansowe na działania CSR są przyznawane najczęściej doraźnie w zależności od potrzeb (37 proc.). 20 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w firmie roczny budżet na CSR wynosi od 10 tys. do 50 tys. zł., kolejne 17 proc. powiedziało, że budżet zamyka się w 10 tys. zł.

Ankietowanych zapytano także, w jaki sposób firmy raportują o działaniach CSR. Okazuje się, że robią to zazwyczaj według wewnętrznego standardu np. opracowanego w centrali firmy – 26 proc. Co więcej, najczęściej za planowanie i wdrażanie działań CSR w firmach odpowiadają członkowie zarządu (45 proc.), ale również m.in. dyrektorzy działów PR i marketingu ( 20 proc.). 43 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w firmie istnieje długofalowa strategia CSR, w którą zarząd firmy jest zaangażowany. 53 proc. firm swoją komunikację CSR prowadzi za pośrednictwem swojej strony internetowej.

„Pierwsza edycja badania „CSR w praktyce – barometr Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej” stanowi punkt wyjścia dla kolejnych edycji. Chcemy powtarzać je co roku, by sprawdzać jak szybko firmy przechodzą na kolejne szczeble zaawansowania i które obszary społecznej odpowiedzialności biznesu rozwijać się będą najbardziej dynamicznie” – mówi Monika Constant, dyrektor generalna CCIFP.

Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) skupia ponad 460 firm z kapitałem francuskim oraz polskim. Jej głównym celem jest współtworzenie jak najlepszych warunków dla inwestycji i rozwoju gospodarczego w Polsce. Aktywności CCIFP w kontaktach z organami administracji państwowej oraz organizacjami pracodawców, sprzyjają współpracy i wymianie doświadczeń biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami z Francji i Polski. Izba zajmuje się również promocją najlepszych praktyk oraz rozwiązań biznesowych, zapewniających rozwój gospodarczy i społeczny. Francusko-Polska Izba Gospodarcza powstała w kwietniu 1994 roku z inicjatywy przedsiębiorców francuskich i należy do Związku Francuskich Izb Przemysłowo-Handlowych (CCIFI) zrzeszającego 112 Izb francuskich na świecie. www.ccifp.pl

PRoto.pl jest patronem medialnym badania. (ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin