Gestykulacja prawdę ci powie

dodano: 
11.10.2012
komentarzy: 
0

Wyborcy bardzo dokładnie patrzą politykom na ręce. A „Ręce często zdradzają nasze intencje, nasze zniecierpliwienie, zmęczenie, czego nie zdradzilibyśmy w słowach” – twierdzi Joanna Gepfert, doradca ds. wizerunku.

„Nienaturalne składanie rąk – jak do modlitwy czy w kształcie piramid – od razu razi swoją sztucznością” – ocenia Zbigniew Lazar, specjalista ds. wizerunku i reputacji. A jak wynika z badań przekaz słowny stanowi od 7 proc. do 12 proc. komunikatu, reszta to intonacja, gesty czy mimika. Stąd gestykulacja powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnej, bo nikt nie składa rąk w piramidę i nie trzyma przez kilkanaście minut – dodaje Lazar.

„Tajemnicą sukcesu jest to, żeby to było wytrenowane na tyle, by to się działo automatycznie” – doradza dr Sylwester Orzechowski, psycholog. Ponadto lepiej unikać gestów, które są silniejsze niż słowa, bo one mogą być dwojako odbierane. „Jeśli uderza mocno w stół to może chce się wydać zdecydowany albo wręcz przeciwnie – czuje się bezsilny i tym waleniem chce zakląć rzeczywistość” – przekonuje dr Marek Kochan z Zakładu Retoryki Dziennikarskiej UW. Wielkim emocjom dał się ponieść Nikita Chruszczow w 1960 r., kiedy uderzył w mównicę ONZ nie ręką, ale butem. (kg)

Źródło:

TVP 2, Panorama, 10.10.2012
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin