Gwiazdy zaprotestowały w Cannes przeciwko dyskryminacji kobiet w branży filmowej

dodano: 
16.05.2018
komentarzy: 
0

Na festiwalu filmowym w Cannes dziesiątki gwiazd zaprotestowały przeciwko dyskryminacji kobiet w branży filmowej – podaje bbc.com. W demonstracji na czerwonym dywanie wzięły udział 82 kobiety, w tym Cate Blanchett, Kristen Stewart czy Salma Hayek – czytamy.

„Jesteśmy 82 kobietami, reprezentującymi liczbę kobiet-reżyserek, które wspięły się po tych schodach od czasu pierwszej edycji festiwalu filmowego w Cannes w 1946 roku. W tym samym czasie, po tych samych schodach wchodziło 1688 mężczyzn-reżyserów” – źródło przytacza wypowiedź Cate Blanchett. Dwukrotna zdobywczyni Oscara dodała, że prestiżowa Złota Palma została wręczona 71 reżyserom-mężczyznom – zbyt licznym, by wymieniać ich z nazwiska, ale otrzymały ją tylko dwie kobiety-reżyserki – czytamy.

Wśród kobiet, które wzięły udział w proteście, znalazły się wszystkie członkinie jury festiwalu, a także wiele aktorek, reżyserek czy producentek – wskazuje źródło.

Jak przypomina bbc.com, tegoroczny festiwal w Cannes jest pierwszym od czasu wybuchu skandalu w Hollywood, podczas którego wyszło na jaw, że producent Harvey Weinstein przez kilkadziesiąt lat molestował aktorki oraz inne współpracowniczki. Wkrótce po tym pojawiły się zarzuty wobec innych osób ze świata filmu, co wywołało publiczną dyskusję na temat dyskryminacji ze względu na płeć i molestowania seksualnego w wielu branżach – wskazuje źródło. (pp)

Czytaj też: Kevin Spacey oskarżony o molestowanie seksualne. Reakcja Netfliksa i współpracowników aktora

Powstała strona, na której można sprawdzić, czy twórcy danego filmu byli oskarżeni o molestowanie

Źródło:

bbc.com, Cannes 2018: Female stars protest on red carpet for equal rights, 12.05.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin