Jak utrzymać koncentrację podczas pracy w domu? 6 pomocnych aplikacji

dodano: 
01.04.2020
komentarzy: 
0

W czasie pandemii koronawirusa wiele firm zdecydowało się na pracę w trybie home office. Dzięki temu pracownicy mogą uchronić się przed zarażeniem COVID-19 i kontynuować dotychczas prowadzone działania. Nowy sposób wykonywania obowiązków jest jednak dla wielu osób wyzwaniem, bo wiąże się z potrzebą zachowania koncentracji w miejscu, w którym często jest to niełatwe. Wychodząc naprzeciw problemowi, serwis mashable.com przygotował zestawienie sześciu aplikacji lub wtyczek do przeglądarek, które pomogą zachować produktywność.

Czytaj także: Jak PR-owcy pracują zdalnie?

Forest

Pierwszą prezentowaną przez źródło aplikacją na smartfony jest Forest. Jej działanie opiera się na hodowli drzew – im dłużej użytkownik pozostaje skoncentrowany (mając otwartą aplikację), tym więcej roślin się rozwija. Gdy aplikacja zostanie zamknięta, wszystkie wyhodowane drzewa „umierają”.

Im dłuższy czas używania Forest, tym więcej dostępnych gatunków drzew i zadań, dzięki którym las ma szansę lepiej się rozwinąć. Możliwe jest również hodowanie drzew razem ze znajomymi, jednak wyjście z aplikacji jednej osoby powoduje „śmierć” roślin u wszystkich użytkowników – czytamy.

Hocus Focus

Kolejnej aplikacji – Hocus Focus – można używać jako rozszerzenia do przeglądarki Chrome lub Safari. Blokuje ona nieaktywne okna, które są otwarte na komputerze, przez co użytkownik korzysta tylko z jednego z nich i nie może zajmować się paroma zadaniami jednocześnie – tłumaczy źródło.

Istnieje również możliwość ustawienia czasu, po upłynięciu którego wyłączone zostaną dodatkowe aplikacje, takie jak iMessage, Spotify czy Slack. Jak czytamy, narzędzie można także dostosować do tego, co się aktualnie robi.

Mindful Browsing

Następnym rozszerzeniem, dostępnym dla przeglądarki Chrome, jest Mindful Browsig. Pozwala ono stworzyć listę stron, które uważa się za rozpraszające – informuje mashable.com.

Przy każdorazowej próbie wejścia na tego typu stronę, na ekranie pojawi się uspokajający krajobraz, np. zdjęcie oceanu, zachodu słońca lub lasu, oraz informacja: „Czy na pewno chcesz spędzić swój czas na stronie...” – czytamy dalej. Przejście na wybraną stronę będzie możliwe jedynie po kliknięciu na słowo „tak”.

Freedom

Ta aplikacja dostępna jest zarówno na smartfony, jak i komputery. Dzięki Freedom można stworzyć nielimitowaną listę aplikacji i stron, które chce się zablokować na określony czas pracy – tłumaczy źródło.

Aplikacja pozwala użytkownikowi także na całkowitą blokadę dostępu do internetu.

Motion

Motion jest kolejnym rozszerzeniem przeglądarki Chrome. Wysyła ono powiadomienie, że przebywa się zbyt długo na rozpraszającej stronie – czytamy. Użytkownik może zamknąć wyskakujące okno lub zaznaczyć, że potrzebuje spędzić na stronie trochę więcej czasu – kilka minut (w tym przypadku włącza się licznik) albo nielimitowany czas.

Jak czytamy, rozszerzenie pozwala również na tworzenie sesji, w których trzeba zachować koncentrację – ustala się określony czas na wykonanie zadania, a informacja o nim pojawia się na każdej otwartej stronie aż do zakończenia sesji. Motion wysyła także raport z aktywności z poprzedniego dnia. Jeśli jest strona, na której spędza się zbyt dużo czasu, można oznaczyć ją jako rozpraszającą – dodaje źródło.

Focus Keeper

To smartfonowa aplikacja, która chroni przed przemęczeniem organizmu – opisuje mashable.com.

W Focus Keeper użytkownik może wybrać zadanie do wykonania i ustawić licznik na 25 minut. Gdy czas się skończy, można zrobić sobie pięciominutową przerwę w pracy. Jak czytamy, po ukończeniu czterech tego typu sesji można zrobić sobie dłuższą przerwę, wynoszącą około 20-30 minut. Aplikację można również dostosowywać do indywidualnych potrzeb. (ak)

Źródło:

mashable.com, 6 apps and plugins to help you stay focused while working from home, Brenda Stolyar, 25.03.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin