Koszty działań CSR firma może odliczyć

dodano: 
13.05.2019
komentarzy: 
0

Rp.pl opublikowało interpretację podatkową, z której wynika, że spółka może odliczać wydatki na działalność związaną ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Wpływają one pośrednio na przychód firmy i nie są wydatkami przeznaczanymi na reprezentację, które miałyby konkretny cel (np. zawarcie umowy z kontrahentem) – oceniła Krajowa Informacja Skarbowa.

Jej przedstawiciel analizował pytanie spółki z branży górniczej, która – jak czytamy na rp.pl – „ze społecznej odpowiedzialności uczyniła element procesu zarządzania”. W swoim piśmie wyliczyła ona kilka inicjatyw z zakresu CSR, które podjęła w ostatnim czasie. Było to na przykład prowadzenie programu stypendialnego dla zdolnych uczniów szkół czy montaż ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Spółka argumentowała, że podejmowanie działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu wynika m.in. z przepisów prawa i nacisku społecznego. Brak aktywności z zakresu CSR mogłoby zagrozić pozycji spółki, a to mogłoby mieć efekt w niższych przychodach – czytamy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z argumentami spółki. „Potwierdził, że może odliczyć wydatki na podstawie art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT jako mające na celu zabezpieczenie źródła przychodów” – pisze rp.pl. Przedstawiciel KIS ocenił też, że CSR ma marketingowy charakter, ponieważ bezpośrednio przekłada się na wizerunek firmy, a na jej przychody – pośrednio.

Szczegółowy interpretacji dostępne są w dokumencie nr 0114-KDIP2-1.4010.74. 2019.3.JC. (mp)

Źródło:

rp.pl, Spółka odliczy wydatki na wspieranie nauki, stypendia i ekologię - interpretacja podatkowa, Monika Pogroszewska, 09.05.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin