Który polityk był najbardziej medialny?

dodano: 
26.01.2009
komentarzy: 
0

Instytut Monitorowania Mediów w raporcie „Twarze partii” podsumował IV kwartał 2008 roku. W raporcie tym opisano aktywność medialną czołowych polityków największych ugrupowań politycznych w Polsce oraz Kancelarii Prezydenta.

Najbardziej medialnym politykiem został Donald Tusk, który w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku był najczęściej wypowiadającym się politykiem (254 wypowiedzi). Uzyskał on niemal dwukrotną przewagę nad drugim w zestawieniu, prezydentem Lechem Kaczyńskim (135 wystapień). 

W ostatnim kwartale 2008 roku najbardziej popularnym politykiem Polskiego Stronnictwa Ludowego okazał się Eugeniusz Kłopotek. Twarzą Kancelarii Prezydenta został Michał Kamiński, zaś SLD - Wojciech Olejniczak. W badanym okresie, ich konkurenci - Piotr Kownacki oraz Grzegorz Napieralski - systematycznie tracili zainteresowanie mediów.

Liderzy pozostałych partii byli aktywni w różny sposób w każdym z trzech analizowanych miesięcy. Wart odnotowania jest fakt, że - w czterech analizowanych programach informacyjnych - SLD oraz PSL najczęściej reprezentowane były nie przez swoich przewodniczących, ale przez innych, czołowych polityków. SLD najczęściej reprezetował Wojciech Olejniczak, przewodniczący klubu SLD (102 wystąpienia), a PSL - Eugeniusz Kłopotek (29).

W listopadzie trzecie miejsce wśród najbardziej medialnych polityków przypadło Jarosławowi Kaczyńskiemu, który przeszedł metamorfozę - od przeciwnika mediów w październiku (10 wystapień), po polityka aktywnie komentującego wydarzenia w listopadzie i grudniu (odpowiednio 53 i 36 wypowiedzi). Ta aktywność spowodowała powrót lidera PiS na pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych polityków tego ugrupowania.

W Kancelarii Prezydenta widoczna była ostra rywalizacja między Michałem Kamińskim i Piotrem Kownackim, w której szala zwycięstwa przechyliła się w grudniu 2008 r. na korzyść Kamińskiego. Porównując wyniki listopadowe do grudniowych, zauważalny jest spadek zainteresowania mediów postacią Kownackiego. Dziennikarze zdecydowanie częściej prosili o komentarz w sprawie najważniejszych wydarzeń w kraju jego współpracownika – Michała Kamińskiego. Jeszcze w październiku to Piotr Kownacki najczęściej komentował unijny szczyt w Brukseli oraz napięcia na linii prezydent – premier. Jednak po medialnych wpadkach – m.in. najgłośniejszej, dotyczącej błędnego przekazania szczegółów rozmowy prezydenta Kaczyńskiego z prezydentem-elektem USA, Barackiem Obamą, w grudniu w większości wystąpień telewizyjnych zastąpił go Michał Kamiński. Piotr Kownacki referując rozmowę telefoniczną przywódców Polski i Stanów Zjednoczonych potwierdził chęć kontynuowania przez Obamę programu antyrakietowego. Jego słowa wywołały międzynarodowe nieporozumienie, które we wszystkich mediach dementował później Michał Kamiński. W grudniu to Kamiński komentował zarówno podróż prezydenta do Azji, jak i kwestię zawetowania przez Lecha Kaczyńskiego ustawy o emeryturach pomostowych.

Badaniu poddano główne wydania serwisów informacyjnych ogólnopolskich stacji telewizyjnych: TVP1 (Wiadomości), TVP2 (Panorama), TVN (Fakty), Polsat (Wydarzenia), z okresu 1 paździenika - 31 grudnia 2008 r. Wypowiedzi polityków na antenie tych programów pojawiły się 2659 razy (806 razy w Faktach TVN, 771 w Wydarzeniach Polsatu, 561 w Wiadomościach TVP1 oraz 521 w Panoramie TVP2). Cały raport jest dostępny na stronie

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin