Ludzie mogą zjadać tygodniowo tyle plastiku, ile ma karta kredytowa – nowa kampania WWF

dodano: 
24.06.2019
komentarzy: 
0

W czerwcu 2019 roku ruszyła nowa kampania WWF „Your Plastic Diet”, która powstała w związku z opublikowanym niedawno raportem na temat obecności plastiku w naturze. Publikację przygotował australijski Uniwersytet w Newcastle na podstawie badań zleconych przez organizację. Wynika z niej, że tworzywa sztuczne szkodzą nie tylko oceanom, lecz także są obecne w żywności.

W raporcie podano, że ludzie mogą spożywać nawet do pięciu gramów plastiku tygodniowo, czyli tyle, ile potrzeba na wykonanie jednej karty kredytowej. Miesięcznie waga konsumowanych przez człowieka tworzyw sztucznych średnio wynosi 21 gramów, a w skali rocznej 250 gramów. Jak czytamy na stronie WWF, najwięcej plastiku przyjmuje się wraz z wodą pitną. 

„Te nowe ustalenia muszą stać się sygnałem alarmowym dla rządów. Tworzywa sztuczne nie tylko zaśmiecają oceany oraz inne zbiorniki wodne, ale także zabijają życie w morzach, są także w nas wszystkich i nie możemy unikać ich konsumpcji. Działania globalne są niezbędne do rozwiązania tego problemu” – mówi Marco Lambertini, Director General w WWF.

Organizacja w ramach kampanii przygotowała serię plakatów, na których za pomocą przedmiotów codziennego użytku przedstawia ilość spożywanego plastiku w ciągu określonego czasu. WWF chce również mobilizować swoimi działaniami opinię publiczną do poparcia globalnej petycji wzywającej do przyjęcia prawnie wiążącego traktatu w sprawie morskich zanieczyszczeń spowodowanych tworzywami sztucznymi. Dodatkowo organizacja uruchomiła specjalną kampanijną platformę, na której internauci mogą dowiedzieć się m.in., jakie działania powinni podjąć, aby ograniczyć wpływ tworzyw sztucznych na naturę. (pm)

Źródło:

wwf.panda.org, Revealed: plastic ingestion by people could be equating to a credit card a week, 12.06.2019/ yourplasticdiet.org
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin