Magda Gessler wygrała w sądzie z restauracją wykorzystującą jej wizerunek

dodano: 
29.07.2019
komentarzy: 
0

Magda Gessler wygrała sprawę sądową, którą założyła restauracji „Łebska Chata” – informuje teleshow.wp.pl. Restauratorka pozwała właściciela lokalu za naruszenie dóbr osobistych i bezprawne wykorzystanie wizerunku w celach promocyjnych.

Źródło przypomina, że w 2013 roku „Łebska Chata” pojawiła się w programie „Kuchenne Rewolucje”, w którym Magda Gessler pomaga nierentownym restauracjom. Po otrzymaniu rekomendacji restauratorki właściciel umieścił jej wizerunek na materiałach reklamowych, takich jak ulotki czy baner. Czytamy, że w 2014 roku po wielu skargach klientów Gessler wycofała swoją rekomendację, a co za tym idzie również zgodę na promowanie miejsca swoją osobą.

Pomimo utraty poparcia, właściciel lokalu nie zmienił swoich reklam. Restauratorka uznała, że jej wizerunek wykorzystywany jest bezprawnie i skierowała sprawę do sądu. Domagała się 100 tys. zł odszkodowania – podaje źródło.

Właściciel „Łebskiej Chaty” tłumaczył, że nie został poinformowany o tym, że ma swój baner zdjąć. W wyniku tego w styczniu 2019 Sąd Okręgowy w Słupsku zadecydował, że w ramach rekompensaty Gessler otrzyma jedynie 9 tys. zł – podaje teleshow.wp.pl. Restauratorka zdecydowała się odwołać od tej decyzji.

Jak czytamy, Sąd Apelacyjny w Gdańsku również nie przychylił się do wniosku pozywającej, tłumacząc, że zadośćuczynienie nie ma być matematycznym wyliczeniem kary. Sędzia Anna Daniszewska zadecydowała, że właściciel „Łebskiej Chaty” wypłaci restauratorce 20 tys. zł odszkodowania. Zdaniem sędzi kwota ta jest dostosowana do poziomu życia pozwanego i jest odczuwalna dla obu stron – dodaje źródło.

Dodatkowo pozwany musi opublikować oficjalne przeprosiny z adnotacją, że „Magda Gessler nie była świadoma, iż jej wizerunek jest wykorzystywany” – czytamy dalej. Przeprosiny mają pojawić się na facebookowym profilu restauracji oraz na jej banerze reklamowym. Wyrok jest prawomocny. Przeprosiny nie pojawiły się jeszcze na stronie „Łebskiej Chaty” na Facebooku. (ak)

Zdjęcie główne: By Artur Andrzej - Praca własna [CC BY-SA 3.0] via Wikimedia Commons

Źródło:

teleshow.wp.pl, Magda Gessler wygrała w sądzie. Wykorzystano bezprawnie jej wizerunek, Marcin Borciuch, 25.07.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin