Mediatory 2013 - plebiscyt pełen wyzwań

dodano: 
20.11.2013
komentarzy: 
0

„Możesz zrobić wszystko, dopóki nie wiesz, że tego nie da się zrobić”  -  podkreśla Bartek Paturej, od początku zaangażowany w organizację plebiscytu. To właśnie entuzjazm, bezkompromisowość, skupienie się na pracy i na jak najlepszym wykonywaniu zadań sprawiły, że dziennikarze, którzy przybyli na te pierwszą, historyczną już, galę, byli pod wrażeniem jej przygotowania i profesjonalizmu studentów – wspominają byli i obecni członkowie zespołu organizacyjnego.

Podczas tych kilku lat nie obyło się jednak bez napotykanych trudności i wpadek, poczynając od mandatów udzielonych studentom nieświadomie rozwieszającym plakaty promocyjne w niedozwolonych miejscach, poprzez rozbite po gali statuetki, a kończąc na problemach technicznych. Monika Borycka, która przez pierwsze 3 lata Plebiscytu była szefem sceny, wspomina jak często obawiała się o niezapełnioną do ostatnich miejsc widownię. W trakcie pierwszej gali wszystkie miejsca w Audytorium Maximum zostały jednak zajęte, a wiele osób siedziało na schodach.

Monika i Bartek, byli członkowie zespołu organizacyjnego, wspominają też niezwykle stresującą sytuację, kiedy w trakcie próby generalnej nie uruchomił się żaden z przygotowanych na 3. galę filmów. Nie było już czasu przegrać ich na inne nośniki, dlatego studenci postanowili zaryzykować, licząc, że wszystko mimo wszystko zadziała. Nerwy były ogromne… ale udało się! Filmy zostały prawidłowo wyświetlone, a cała sytuacja przeszła do historii jako tzw. „cud w Audimaksie”.

Gdy organizuje się tak dużą imprezę, trudno uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, które wymagają nie tylko umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, ale również wprowadzania zmian w scenariuszu dosłownie w ostatniej chwili. Dzień przed 4. galą okazało się, że laureat w kategorii AuTORytet, Wojciech Mann, nie może przyjechać z powodu choroby. Zespół obradował wtedy całą noc na specjalnie zwołanym spotkaniu kryzysowym. W końcu podjął decyzję o przeprowadzeniu z dziennikarzem rozmowy za pomocą Skype’a, co było dość trudnym i ryzykownym przedsięwzięciem. I tym razem się udało! Podczas tej samej gali, do ostatniego momentu nie było wiadome również, czy pojawi się na niej laureatka AkumulaTORa Martyna Wojciechowska, która nagle się rozchorowała. Wręczenie nagrody w tej kategorii zostało jednak przesunięte na sam koniec gali, by dziennikarce udało się dotrzeć na czas do Krakowa i wziąć udział w wydarzeniu.

Jeden z zaproszonych gości wyczarterował nawet samolot, by dotrzeć z Warszawy do Krakowa. Wielu laureatów nie potrafi ukryć emocji, często widać wzruszenie i szczere reakcje. Często wspominamy galę, na której Wojciech Tochman zastępował Hannę Krall, odbierając za nią statuetkę w kategorii AuTORytet. Siedząca wówczas na widowni Teresa Torańska spontanicznie zabrała głos i zadzwoniła do Hanny Krall, by mogła ona chociaż w taki sposób uczestniczyć w tym niezwykłym momencie.

Plebiscyt jest dla nas całą gamą nowych wyzwań. To niezwykła okazja do zdobycia nowych, rozmaitych umiejętności - od dyplomatycznych po te wymagające nieco tężyzny fizycznej. Zosia Tarnawczyk, która w jednej z poprzednich edycji jako szef biura nominowanych zajmowała się dziennikarzami w dniu gali, wspomina chwilę, w której musiała zmienić się w ochroniarza i odpierać domagające się autografu tłumy. Również opieka nad samymi nominowanymi jest niezwykle wymagającym zadaniem. Studenci dokładają wszelkich starań, by zaproszeni przez nich dziennikarze wspominali ten dzień jak najlepiej.

MediaTory to dla nas przede wszystkim prawdziwa przygoda, otwarcie się na ludzi i doświadczenia, nowe przyjaźnie, nauka cierpliwości i wytrwałości. To właśnie dzięki temu zaangażowaniu i ogromnej pracy plebiscyt zyskał tak wielki sukces!

Organizatorzy Mediatorów

Organizatorami Plebiscytu są Stowarzyszenie MediaTory i Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. Współorganizatorem Plebiscytu jest Uniwersytet Jagielloński.

Sponsorami głównymi plebiscytu już po raz trzeci są Julian Kozankiewicz, Piotr Kempa
i Tomasz Andryszczyk. Narzędzia wspomagające monitoring mediów udostępnia Instytut Monitorowania Mediów. Głównym patronem medialnym wydarzenia jest portal PRoto.pl.

Pełna lista nominowanych dostępna jest na  stronie oraz na FB

 

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin