Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce promować Polskę przez kanon narodowej kuchni

dodano: 
03.12.2018
komentarzy: 
0

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło rozpoczęcie prac nad projektem „Kanon kuchni polskiej” / „Polskie dziedzictwo kulinarne”. Jego celem ma być określenie i skodyfikowanie tradycyjnych cech, przepisów i metod rodzimej gastronomii, która ma promować Polskę pod kątem turystyki krajowej i międzynarodowej.

„Kuchnie narodowe (...) są od lat elementem polityki wielu krajów, które istotnie ożywiają eksport produktów rolnych, jak również ocieplają (swój – przyp. red.) wizerunek na świecie” – argumentuje powstanie projektu ministerstwo. Jak jednak czytamy na jego stronie, by promowanie kraju kuchnią było efektywne, należy pracować nad spójnym przekazem. „W przypadku Polski nie jest to zadanie proste, gdyż nasza kuchnia to bogactwo różnorodności” – przyznaje resort.

By więc ustalić kanon polskiej kuchni, resort do 15 grudnia 2018 roku zbiera od społeczności propozycje potraw. Będą one analizowane i oceniane przez zespół pod kierownictwem prof. Jarosława Dumanowskiego, specjalisty od kuchni staropolskiej – poinformował, według relacji na polskieradio.pl, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu. Efektem prac zespołu będzie publikacja „Kanon kuchni polskiej” / „Polskie dziedzictwo kulinarne” – według planów resortu ma ona być punktem odniesienia dla restauratorów, szefów kuchni, szkół gastronomicznych, dziennikarzy, działaczy kulinarnych, placówek dyplomatycznych oraz wszystkich innych miejsc i podmiotów, które będą chciały zaangażować się w promowanie Polski za pomocą jej kuchni.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi dodał też podczas wystawy w Poznaniu, że ma w planach także stworzenie „pewnego rozpoznawalnego znaku promocyjnego, którym mogłoby się wyróżniać restauracje serwujące polskie dania” – czytamy na polskieradio.pl.

Resort poproszony przez PRoto.pl o szczegóły na ten temat nie odpowiedział na pytania do momentu publikacji tej wiadomości.

Propozycje dań, które powinny znaleźć się w kanonie, można przesyłać e-mailem na adres sekretariat.pj@minrol.gov.pl. (mp)

Czytaj też: Polskie piwa mają promować kraj za granicą

Źródło:

gov.pl/web/rolnictwo, Tworzymy kanon kuchni polskiej, 27.11.2018/ polskieradio.pl, Powstanie „Kanon kuchni polskiej”, czyli lista dań kojarzonych z Polską, 30.11.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin