Podhale będzie promowane zestawem woskowych świec

dodano: 
21.10.2019
komentarzy: 
0

Muzeum Tatrzańskie ogłosiło wyniki konkursu na pamiątkę z Zakopanego. Spośród 293 nadesłanych projektów wyłoniono trzy nagrody główne, trzy wyróżnienia, jedną nagrodę specjalną oraz dwa specjalne podziękowania.

Jak mówi Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, pozytywnie zakoczył ich duży odzew na konkurs. Wśród zgłaszających projekty byli zarówno profesjonalni projektanci, studenci wzronictwa i artyści, jak i rzemieślnicy z Podhala – wymienia Wende-Surmiak.

Pierwsze miejsce zajął projekt „Domy. Duchy” autorstwa Łukasza Leśniaka. Pomysłem na pamiątkę jest zestaw woskowych świec dekoracyjnych „inspirowanych niszczejącymi, zabytkowymi domami Zakopanego”. Ma to być sprzeciw wobec niszczenia zabytków oraz wyraz pamięci dla historii miasta.

domy.duchy

Drugie miejsce należy do projektu „Zakopiny” stworzonego przez Annę Liberę i Jana Strumiłłę. Przypinki z postaciami kojarzącymi się z regionem mają być „modnym drobiazgiem” przedstawiającym klimat Podhala.

Zakopiny

Źródło

Na trzecim miejscu znalazła się „Grań Giewontu”, której autorką jest Joanna Makowska-Surowiec. Projekt jest zasłoną, która wieszana w oknie tworzy zarys panoramy gór. Znajdują się na niej elementy takie jak gruba taśma, która ma kojarzyć się z surowym wystrojem górskiej chaty, oraz ręcznie haftowane krzyżyki przypominające o tradycji haftu.

Grań giewontu

Wyróżnienia przyznano trzem projektom: „Fałatkowi” Pauliny Nowak – kostce z wyrzeźbionymi dłutem motywami zakopiańskiej architektury, grze „Memory” Oliwii Mosoń oraz kubkowi „Morskie Oko” Agaty Jarosławiec.

Projekty oceniało jury, w składzie którego znaleźli się: Jarosław Hulbój, wykładowca w zakładzie wzornictwa na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie i School of Form w Poznaniu, Paweł Jasiewicz, projektant i prowadzący zajęcia na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP, czy Anna Kozak, starszy kustosz i kierownik działu etnograficznego Muzeum Tatrzańskiego, Tomek Rygalik, projektant, wykładowca, kurator i doktor sztuki, założyciel Studia Rygalik, Marcin Rząsa, rzeźbiarz, kurator, projektant wystaw i współpracownik Muzeum Tatrzańskiego, Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, oraz Bogna Świątkowska, prezes Fundacji Bęc Zmiana. (ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin