Balony i konfetti przy komentarzach na Facebooku na temat trzęsienia ziemi w Indonezji

dodano: 
10.08.2018
komentarzy: 
0

Na Facebooku przy wpisach odnoszących się do trzęsienia ziemi w Indonezji pojawiały się balony i konfetti, co wywołało zaskoczenie wielu użytkowników – informuje motherboard.vice.com. Wszystko przez algorytm serwisu, który niepoprawnie interpretował jedno ze słów.

W niedzielę 5 sierpnia 2018 roku indonezyjską wyspę Lombok nawiedziło trzęsienie ziemi, w wyniku którego ucierpiały setki osób. Wielu indonezyjskojęzyczynych użytkowników Facebooka dodawało w serwisie społecznościowym wpisy z użyciem słowa „selamat”, które można przetłumaczyć jako „bezpieczny” czy „cały i zdrów”. Słowo to – w zależności od kontekstu – może jednak oznaczać również „gratulacje” – czytamy.  Algorytm Facebooka błędnie interpretował komentarze wyrażające troskę o bezpieczeństwo mieszkańców Indonezji jako wpisy z gratulacjami i wówczas – kiedy ktoś używał słowa „selamat” – na swoim ekranie widział balony i konfetti – czytamy dalej.

Źródło: twitter.com/hermansaksono

„Ta funkcja (animacja uruchamiana przy wpisywaniu słowa »gratulacje«) jest powszechnie dostępna na Facebooku na całym świecie. Wyrażamy ubolewanie ze względu na fakt, że pojawiła się ona w tak niefortunnym kontekście i informujemy, że została już lokalnie wyłączona” – źródło cytuje komentarz rzeczniczki Facebooka. (pp)

Źródło:

motherboard.vice.com, Facebook Added Balloons and Confetti to Posts About the Earthquake in Indonesia, Kaleigh Rogers, 07.08.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin