Niemieckie Ministerstwo Obrony Narodowej przeprasza za kontrowersyjny post na Instagramie

dodano: 
29.11.2019
komentarzy: 
0

Niemieckie wojsko zamieściło na Instagramie zdjęcie nazistowskiego munduru opisane jako przykład mody retro – podaje telegraph.co.uk. Czytamy, że post został szybko usunięty, a tamtejsze Ministerstwo Obrony Narodowej przeprasza.

Jak informuje źródło, kontrowersyjna fotografia przedstawiała mundur z trzema swastykami i nazistowskim orłem. Pod spodem pojawił się podpis zwracający uwagę, że elementy militarne nadal są wykorzystywane w modzie haute couture (dział luksusowego krawiectwa; ubrania tego typu tworzone są z wysokiej jakości materiałów na zamówienie klientów indywidualnych – przyp. red.).

Żródło: telegraph.co.uk

Post wywołał oburzenie wśród obywateli Niemiec. Czytamy, że Hans-Lothar Domröse, były dowódca NATO, określił go jako „po prostu brak smaku”, a Florian Hahn, poseł z partii bawarskiej siostrzanej dla partii Angeli Merkel CDU, nazwał go „przykrym wpisem, który nigdy nie powinien się wydarzyć”. Źródło przytacza także wypowiedź Cema Özdemira, członka niemieckiej partii Zielonych, której udzielił dziennikowi Bild: „Mundur ze swastykami nigdy nie jest modą albo przykładem retro, tylko przypomnieniem o zbrodniach nazistowskiego reżimu”. Dodał też, że Bundeswehra (federalne siły zbrojne Niemiec – przyp. red.) musi szybko wytłumaczyć, jak doszło do publikacji tego zdjęcia.

Sprawę skomentował rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej, który przeprosił i nazwał post „pomyłką nie do przyjęcia” oraz „bardzo irytującym przykładem bezmyślności” – czytamy dalej. Wpis miał zostać zamieszczony przez cywilnego pracownika, który użył kontrowersyjnej fotografii przez pomyłkę. Okazło się również, że mundur był rekwizytem z filmu „Walkiria” – amerykańskiego dramatu historycznego z 2008 roku, opowiadającego historię próby zamachu na Adolfa Hitlera.

Źródło zwraca uwagę, że sprawa może negatywnie wpłynąć na wizerunek Annegret Kramp-Karrenbauer, aktualnej minister obrony narodowej, która ma zastąpić Angelę Merkel. Jak czytamy, sytuacja jest niekorzystna, ponieważ jej poprzedniczka, Ursula von der Leyen (aktualna przewodnicząca Komisji Europejskiej), niedawno rozpoczęła głośną kampanię mającą na celu usunięcie pozostałych znaków nazistowskich z koszar i innych miejsc wojskowych. (ak)

Źródło:

telegraph.co.uk, German military posts Nazi uniform as 'retro fashion' on Instagram, Justin Huggler, 27.11.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin