Olga Tokarczuk otwiera fundację

dodano: 
04.12.2019
komentarzy: 
0

Olga Tokarczuk poprowadzi fundację, która zajmie się promocją kultury oraz wspieraniem ekologii, praw człowieka, praw kobiet i swobód obywatelskich – podaje onet.pl. Noblistka poinformowała o tym podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 grudnia 2019 roku we Wrocławiu.

Czytaj także: Olga Tokarczuk z Literackim Noblem: „Trudno wyobrazić sobie lepszą promocję Polski”

„Zależy mi na działalności kulturalnej i naukowej, jak również społecznej na rzecz praw zwierząt, zmieniania perspektywy postrzegania zwierząt i wzajemnych zależności między istotami czującymi” – mówiła Tokarczuk cytowana przez źródło. „Chcemy zająć się też działalnością ekologiczną, obejmującą ochronę i zachowanie środowiska naturalnego oraz naturalnych warunków życia człowieka, rozszerzeniu i pogłębieniu świadomości społecznej o ochronie środowiska, działania na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt oraz propagowanie nowoczesnych technologii, zmierzających do ochrony środowiska” – dodała pisarka.

Jak czytamy, przypomniała też, że celem fundacji jest wspieranie i promowanie polskiej i światowej kultury i sztuki – zarówno w Polsce, jak i za granicą – oraz praw człowieka, swobód obywatelskich, praw kobiet i regionu dolnośląskiego, a także przeciwdziałanie dyskryminacji. Działania instytucji mają skupiać się na wspieraniu rozwoju organizacji pozarządowych oraz idei wolontariatu.

W czasie konferencji prasowej Tokarczuk przyznała także, że przekazała na rzecz fundacji 350 tys. zł, które zyskała, otrzymując Literackiego Nobla. Dodała, że aktualnie pracuje nas statutem instytucji, w radzie której zasiądą reżyserka Agnieszka Holland oraz pisarz i dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury – Ireneusz Grin.

Czytaj także: Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Reakcja czytelników w internecie

Podczas spotkania prasowego głos zabrał także prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, który poinformował, że miasto przekaże fundacji willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów (znajdującą się przy ul. Krzyckiej 29), która zostanie jej siedzibą. „Chcielibyśmy także wspierać działalność fundacji jako miasto. Pierwsze wsparcie będzie polegało na tym, że odrestaurujemy to miejsce (willę Karpowiczów – przyp. red.). Chcielibyśmy zrobić to niezwłocznie, już w tej chwili trwają prace inwentaryzacyjne, za chwilę rozpoczną się prace projektowe. Olga widziała to miejsce, chcielibyśmy by służyło Fundacji, literaturze. Tym samym spełnimy ostatnią wolę Tymoteusza Karpowicza, który chciał, by tak właśnie to miejsce działało, by służyło mieszkańcom miasta i literaturze” – dodał prezydent.

Jak podaje onet.pl, parterem strategicznym fundacji jest Wrocławski Dom Literatury. (ak)

Zdjęcie główne: By Harald Krichel - Own work [CC BY-SA 4.0] via Wikimedia Commons

Źródło:

onet.pl, Fundacja Olgi Tokarczuk będzie promować kulturę, a także ekologię, prawa zwierząt i społeczeństwo obywatelskie, Piotr Jagielski, 02.12.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin