Opiniotwórczy Przegląd Sportowy?

dodano: 
16.02.2009
komentarzy: 
0

Najbardziej opiniotwórczym dziennikiem w grudniu jest Rzeczpospolita, najczęściej cytowaną przez inne media stacją radiową - RMF FM, a telewizyjną - TVN24 – wynika z najnowszego rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, opracowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów. W pierwszej piętnastce znalazły się dwie stacje telewizyjne, dwa tygodniki opinii, jeden portal internetowy, a także – po raz pierwszy – dziennik z informacjami ze świata sportu – Przegląd Sportowy.

Rzeczpospolita była cytowana przez inne media 984 razy, na Gazetę Wyborczą powoływano się 935 razy, a na Dziennik - 826 razy. Gazeta Wyborcza utrzymała drugą pozycję sprzed miesiąca dzięki powołaniom na informacje dotyczące polityki polskiej, rankingi i sondaże oraz sprawy z zakresu ustawodawstwa i prawa. Dziennik natomiast wzbudził zainteresowanie mediów odniesieniami do polityki polskiej i zagranicznej oraz ujawnieniem kulisów przygotowań Polski do Euro 2012. Najczęściej cytowaną publikacją w grudniu był właśnie artykuł z Dziennika „Euro 2012 tylko u nas?”

Tuż za podium znalazła się, podobnie jak w listopadzie, stacja TVN24, cytowana 395 razy. Zdobyła czwarte miejsce dzięki powołaniom na politykę polską, wydarzenia na świecie oraz sprawę emerytur pomostowych. W pierwszej piętnastce znalazły się tylko dwie stacje telewizyjne, obie z grupy TVN (TVN na 13. pozycji - 151 powołań). W grudniu radio RMF FM utrzymało pozycję lidera wśród rozgłośni radiowych. Dobry wynik zawdzięcza licznie cytowanym informacjom dotyczącym polityki polskiej, sprawy skażonego mięsa z Irlandii oraz zagadnieniom z zakresu sądownictwa i spraw sądowych.

Na piątym miejscu uplasował się dziennik Polska (282 powołania). W zestawieniu znalazły się również dwa tygodniki opinii. Newsweek (177) zajął 9 miejsce, zaś tygodnik Wprost z wynikiem 127 - miejsce 15. Warto zwrócić uwagę, że grudzień był kolejnym miesiącem, w którym w pierwszej piętnastce najchętniej cytowanych mediów ponownie zabrakło Polityki.

W zestawieniu znalazły się także dwa dzienniki biznesowo-ekonomiczne. W grudniowym rankingu zwiększyła się przewaga Gazety Prawnej (216) nad Pulsem Biznesu (195) zajmującymi odpowiednio 7 i 8 miejsce.

Jedyny w zestawieniu portal Onet.pl znalazł się na 12. lokacie, cytowany przez inne media 155 razy. Należy zwrócić uwagę na zmniejszającą się przewagę Onet.pl nad pozostałymi portalami. Kolejny w zestawieniu portal Wp.pl był cytowany 86 razy.

W pierwszej piętnastce, kolejny miesiąc z rzędu nie znalazł się żaden tabloid. W grudniu zniknęła z niej także stacja TVP Info, na której miejsce wkroczył Przegląd Sportowy (14 miejsce, 131 powołań). Gazeta ta opublikowała kontrowersyjny wywiad z trenerem reprezentacji Polski - Leo Beenhakkerem, który znalazł się na drugim miejscu wśród najczęściej cytowanych grudniowych publikacji.

W grudniu media najbardziej zainteresowane były informacjami na temat prac nad nową ustawą dotyczącą emerytur pomostowych oraz negocjacjami w sprawie reakcji prezydenta RP na tę ustawę.

Od 1 do 31 grudnia na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 7123 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 7372 razy, (4754 razy w prasie, 1560 - w telewizji i 1058 - w radiu). Analiza obejmuje tylko te przekazy, które nie są przeglądami mediów.
Więcej informacji na stronie. (kk)

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin