PFN działa wspólnie z MSZ

dodano: 
25.02.2019
komentarzy: 
0

Polska Fundacja Narodowa współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Wraz z resortem planuje organizować wizyty studyjne dla przedstawicieli mediów i liderów opinii z całego świata. Na niedawnej konferencji prasowej ogłosiła też, że będzie koordynować zagraniczną kampanię informacyjną ministerstwa.

Pierwszymi gośćmi PFN w Polsce mają być dziennikarze z Izraela – Fundacja podaje w komunikacie do PRoto.pl, że ich obecność będzie związana z ostatnimi tarciami na linii Warszawa-Tel Aviv. PFN deklaruje jednak, że nad projektem pracowała już wcześniej.

Ogłoszenie współpracy z resortem i zaproszenie izraelskich dziennikarzy odbyło się po niedawnych kontrowersjach związanych z rzekomą wypowiedzią Benjamina Netanjahu, premiera Izraela. Według gazet Jerusalem Post i Times of Israel miał on powiedzieć, że polski naród kolaborował z nazistami. Doniesienie o słowach zostało zdementowane m.in. przez ambasador Izraela w Polsce, Annę Azari. Później za to media podały, że według p.o. szefa MSZ Izraela „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Po tych słowach premier Mateusz Morawiecki zdecydował o odwołaniu spotkania grupy V4, które miało się odbyć Izraelu.

Sytuacja na linii Polska-Izrael wpłynęła na priorytety inicjatywy PFN. „Program wizyt studyjnych, mający na celu edukację dziennikarzy na temat historii, był planowany znacznie wcześniej, jednak ze względu na ostatnie wydarzenia pierwsza wizyta będzie przeznaczona dla dziennikarzy z Izraela” – informuje PRoto.pl biuro prasowe Fundacji.

Jak wynika z informacji na temat programu wizyt studyjnych, ich cel będzie dwojaki. Z jednej strony PFN chce przybliżać mediom historię Polski, krajową kulturę i wydarzenia historyczne, z drugiej – „pokazywać Polskę jako kraj nowoczesny, dynamicznie reagujący na zmiany, wspierający i budujący rozwój Europy i świata w XXI wieku”.

Instytucja nie ma jednak jeszcze dokładnego programu wizyt, ale już teraz planuje spotkania m.in. z polskimi historykami, publicystami czy świadkami historii oraz wizyty w muzeach i ośrodkach badawczych.

PFN współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych także na innych polach. Oba podmioty zorganizowały 22 lutego konferencję prasową, na której – jak informuje polskieradio24.pl – ogłoszono przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat Polski jako narodu pomagającego Żydom podczas II wojny światowej. Jednym z celów ma być popularyzacja działalności tzw. grupy Ładosia. Źródło podaje, że działania ma koordynować właśnie Polska Fundacja Narodowa.

Filip Rdesiński, prezes PFN, w ostatnim czasie opowiadał też na antenie TVP Info o produkcji filmów na temat Szmula Zybielbojma oraz Witolda Pileckiego. (mp)

Źródło:

tvp.info, Szczyt V4 w Izraelu odwołany po interwencji premiera Morawieckiego, 18.02.2019/ polskieradio24.pl, Wiceszef MSZ: planujemy szereg działań informacyjnych i edukacyjnych w kwestiach historycznych, 22.02.2019/ tvp.info, Szef PFN: powstaną filmy o Szmulu Zygielbojmie oraz o rotmistrzu Pileckim, 22.02.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin