Podlasie miało być promowane filmem u Lorda Kruszwila

dodano: 
13.01.2020
komentarzy: 
0

W maju 2019 roku Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego podjął pilotażową współpracę z youtuberem Lordem Kruszwilem. Budzący kontrowersje twórca miał przygotować wideo promujące województwo za 55 tys. zł. O sprawie zrobiło się jednak głośno dopiero w styczniu 2020 roku.

W filmie opublikowanym na YouTubie pod tytułem „Pojechaliśmy na Podlasie” Marek Kruszel (występujący pod pseudonimem Lord Kruszwil), wraz ze swoim współpracownikiem znanym jako Kamerzysta (którego tożsamość nie została oficjalnie potwierdzona), relacjonuje swoją wycieczkę do Białegostoku. W wideo pojawia się wiele wulgaryzmów oraz stwierdzeń sugerujących, że miasto to „trzeci świat” – youtuber m.in. zastanawia się na głos, czy materac w jego hotelu nie jest „obszczany” i przyznaje, że przyjechał na Podlasie, żeby zobaczyć mieszkających tam „meneli”.

Wideo nie jest już dostępne na kanale Lorda Kruszwila. Reupload filmu jest jednak nadal dostępny na YouTubie.

Na UMWP spadła fala krytyki ze strony prasy i internautów. Głos w sprawie zdecydowała się zabrać rzeczniczka prasowa Marszałka Województwa Podlaskiego, Izabela Smaczna-Jórczykowska: „Za nadzór nad realizacją materiału przygotowanego przez youtubera odpowiadał Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a konkretnie ówczesny (wieloletni) wicedyrektor Michał Podbielski, który był jednocześnie prezesem zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Pan Podbielski od 6 czerwca 2019 roku przestał być zastępcą dyrektora departamentu i został z nim rozwiązany stosunek pracy. Nie pełni też funkcji prezesa PROT. Rzeczony departament w momencie zawarcia umowy z wykonawcą nie był nadzorowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego. Między innymi w związku z zaistniałą sytuacją dokonano zmian organizacyjnych wskutek których, departament ten przeszedł pod osobisty nadzór marszałka Kosickiego”.

„Nawiązana w maju ubiegłego roku pilotażowa współpraca z jednym z popularnych youtuberów nie przyniosła oczekiwanych efektów promocyjnych, dlatego projekt ten nie będzie kontynuowany. Pragnę podkreślić, że urząd nie zleca bezpośrednio youtuberom jakichkolwiek materiałów, jedynie za pośrednictwem firmy reklamowej zleca usługi reklamowe w postaci lokowania województwa podlaskiego na kanałach prowadzonych przez youtuberów. Tak też się stało w przypadku współpracy z firmą Polsat Media. Efekty tej współpracy akceptował bezpośrednio pan Podbielski” – pisze dalej rzeczniczka w oświadczeniu przesłanym do PRoto.pl.

Izabela Smaczna-Jórczykowska poinformowała także, że UMWP rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.

oświadczenie UWMP

PRoto.pl otrzymało także oświadczenie Michała Podbielskiego – byłego wicedyrektora departamentu współpracy z zagranicą i promocji UMWP, wspomnianego przez Smaczną-Jórczykowską. Pobielski określił pojawiające się w mediach publikacje jako „krzywdzące”.

„Po pierwsze, wszelkie działania, które podejmowałem podczas realizacji współpracy z Lordem Kruszwilem, począwszy od etapu opracowania koncepcji, przez akceptację scenariusza, po podpisanie i rozliczenie umowy, były prowadzone na polecenie, za wiedzą i zgodą Zarządu Województwa Podlaskiego, za pośrednictwem członka zarządu nadzorującego promocję. Cały proces został przeprowadzony z zachowaniem drogi służbowej, uzyskując akceptację przełożonych, oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami” – pisze Pobielski.

W oświadczeniu podkreśla także, że wszystkie decyzje dotyczące tej współpracy były konsultowane z członkiem zarządu województwa, odpowiadającym za promocję. Wszystkie decyzje miały być także podejmowane za jego zgodą. Czytamy też, że „założeniem filmu było skonfrontowanie z rzeczywistością negatywnego wizerunku województwa, utrwalanego w internetowych memach, popularnych szczególnie wśród młodzieży”, lecz oczekiwany efekt nie został osiągnięty. Michał Pobielski zapewnił również, że podjęte działania nie miały na celu obrażenia mieszkańców regionu i przeprosił każdego, kto poczuł się urażony.

oświadczenie Michała Pobielskiego

(ak)

Zdjęcie główne: youtube.com – Usunięte Filmy Kruszwila

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin