Polska bez dostępu do Facebooka? Urzędnicy sprawdzają, czy serwis oferuje nielegalne gry hazardowe

dodano: 
26.05.2017
komentarzy: 
0

Jak pisze portal money.pl, Facebook może zostać zablokowany. Taką możliwość daje znowelizowana niedawno ustawa hazardowa. Ministerstwo Finansów stworzyło rejestr stron internetowych, na których są dostępne nielegalne w Polsce gry hazardowe – czytamy. Kiedy domena znajdzie się w rejestrze, wówczas dostęp do niej powinien zostać zablokowany. Strony, które mogą tam trafić to m.in. te, które są wykorzystywane do urządzania gier hazardowych bez posiadania wymaganych koncesji czy pozwoleń. Jeśli dostawcy internetu nie zablokują takiej domeny, mogą zostać obciążeni karą finansową w wysokości setek tysięcy złotych – czytamy dalej.

Serwis money.pl informuje, że do rejestru może trafić również Facebook. Jacek Wilk, poseł Kukiz'15, pod koniec kwietnia złożył interpelację do Mateusza Morawieckiego, ministra finansów, w której odniósł się do portalu Marka Zuckerberga. Wskazał, że niektóre gry online oferowane przez Facebooka – jak Real Vegas, Slotomania i Vegas Stars Casino – mogą naruszać monopol państwa. Poseł zapytał, czy w związku z tym Facebook trafi do rejestru, a spółka Facebook Ireland Ltd, która prowadzi portal, zostanie obciążona karą finansową. Wilk zapytał także, czy minister ma w planach zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa karnoskarbowego przez właścicieli serwisu społecznościowego badź zarząd – czytamy.

Wilk podkreślił bowiem, że zgodnie z ustawą, nazwa domeny, która nie posiada koncesji, a jest wykorzystywana do urządzania gier hazardowych powinna trafić do rejestru. Natomiast podmiot urządzający taką grę podlega karze pieniężnej – pisze money.pl.

Na interpelację odpowiedział Wiesław Janczyk, wiceminister finansów, który jak podaje źródło, nie zajął zdecydowanego stanowiska w sprawie. Poinformował natomiast, że przypadek ten jest już badany przez urzędników – czytamy. (pk)

Źródło:

money.pl, Dostęp do Facebooka będzie zablokowany? Analizy trwają, Agata Kalińska, 24.05.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin