Polska Liga Walki z Rakiem apeluje: #rakniepoczekanakoniecepidemii

dodano: 
21.08.2020
komentarzy: 
0

W sierpniu 2020 roku ruszyła kampania edukacyjna Polskiej Ligi Walki z Rakiem. Jest ona skierowana do wszystkich osób potencjalnie zagrożonych nowotworem. Inicjatorzy w akcji zwracają uwagę na wczesne, niepokojące objawy chorób, zachęcają do nielekceważenia ich i motywują do pokonywania obaw spowodowanych lękiem przed zarażeniem koronawirusem. Jak informują, kluczowy jest jak najszybszy kontakt z lekarzem i w razie potwierdzenia choroby – rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. „Rak jest groźniejszy niż koronawirus” – mówią eksperci Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Organizatorzy podkreślają, że pandemia COVID-19 nie ograniczyła występowania innych chorób. Jak mówią, według prognoz wirus ten będzie jeszcze długo towarzyszył ludzkości, a „odetchniemy dopiero wtedy, gdy opracowana zostanie skuteczna szczepionka”, dlatego Polska Liga Walki z Rakiem wskazuje, że ludzie muszą nauczyć się żyć ze świadomością potencjalnego zagrożenia, jednocześnie uwzględniając ryzyko zachorowania na inne choroby, które mogą być dużo poważniejsze w skutkach. Dowiadujemy się, że w obawie przed kontaktem ze służbą zdrowia i lękiem przed zarażeniem koronawirusem wiele osób, mimo niepokojących objawów, zrezygnowało z wizyty u lekarza, co wywołało „fatalne skutki”.  

Zobacz także: „NIE #zostańwdomu z zawałem” – jak PR pomógł ratować życie? [Case study]

„Podczas lockdownu znacznie zmalała liczba chorych zgłaszających się na wizyty do lekarzy onkologów. Paraliżujący strach przed zakażeniem koronawirusem był silniejszy niż głos rozsądku” – mówi prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes zarządu Polskiej Ligi Walki z Rakiem. „Niestety efekty zaniedbań okazały się katastrofalne – zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów, szczególnie przewodu pokarmowego i piersi. Dlatego apeluję do wszystkich – bądźcie czujni, nie bagatelizujcie niepokojących objawów. W trosce o własne zdrowie i życie koniecznie idźcie do lekarza, by wykluczyć nowotwór” – dodaje.

W ramach akcji organizatorzy stworzyli katalog najczęstszych niepokojących objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze, a często, zwłaszcza w dobie COVID-19, bywają lekceważone. Dodatkowo powstało 15 infografik ilustrujących objawy, które mogą wskazywać na rozwijający się rak płuc, piersi, nowotwory układu pokarmowego, jamy ustnej, gardła, krtani, skóry, nowotwory ginekologiczne, układu moczowo-płciowego czy hematologiczne. Przygotowany został także materiał wideo z udziałem znanych osób, które chorowały na nowotwory. Materiały w najbliższych dniach będą publikowane w mediach społecznościowych Polskiej Ligi Walki z Rakiem, znanych osób wspierających kampanię, a także organizacji pacjenckich. Całej kampanii towarzyszy hashtag #rakniepoczekanakoniecepidemii.

Zakończenie kampanii jest przewidziane na koniec września 2020 roku. (kd)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin