Polska przez pryzmat kryzysów

dodano: 
15.02.2007
komentarzy: 
0

Z najnowszego raportu „Zagraniczne telewizje o Polsce” Instytutu Monitorowania Mediów wynika, że w styczniu widzowie zagranicznych stacji telewizyjnych widzieli Polskę przez pryzmat relacji o kryzysie w polskim Kościele oraz kryzysie energetycznym w Europie. Co ciekawe, w styczniu zachodnie stacje mówiły o Polsce dwa razy częściej niż w grudniu ubiegłego roku i z reguły neutralnie.
Po raz pierwszy w 6-miesięcznej historii raportu IMM wszystkie monitorowane stacje uznały za najważniejsze dwa te same tematy. Przekazy o Polsce i Polakach w zagranicznych mediach zostały zdominowane przez informacje o współpracy abp. Stanisława Wielgusa z SB oraz o jego rezygnacji z objęcia metropolii warszawskiej (130 przekazów). Drugi najczęściej poruszany w styczniu temat dotyczył problemu z dostawami rosyjskich surowców energetycznych do Europy Zachodniej (120). Nasz kraj w tych przekazach był wymieniany jako jeden z tych, który ucierpiał na rosyjsko-białoruskim konflikcie.
EuroNews i BBC World informowały kilkakrotnie o śmierci polskiego pisarza i reportera Ryszarda Kapuścińskiego, który powszechnie uznawany był za kandydata do literackiej Nagrody Nobla. Styczeń przyniósł również emisję spotów reklamowych o Polsce, tym razem w amerykańskiej CNN.
Widzowie zachodnich stacji mogli także dowiedzieć się o groźbie wykluczenia polskiej drużyny przez FIFA i UEFA z udziału w Mistrzostwach Europy, wypadku czeskiego skoczka Jana Mazocha na skoczni narciarskiej w Zakopanem, badaniach IPSOS, z których wynika, że Polska ma najbardziej sprzyjającą politykę podatkową wśród krajów UE, nowym bolidzie BMW Sauber i imponującym starcie (impressive start) Roberta Kubicy w ostatnim sezonie Formuły 1, a także o koronkowych stringach wyrabianych w Koniakowie. Warto wspomnieć również o ciekawym reportażu wyemitowanym we France24 o warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.
Styczniowy raport zawiera analizę 405 przekazów odnoszących się do Polski lub Polaków. Na potrzeby zestawienia IMM analizował anglojęzyczne telewizje EuroNews, CNN, BBC World, niemieckie ARD i ZDF oraz francuskie France24 i TV5. Nawet jeżeli uwzględnimy dołączenie do raportu od 1 stycznia 2007 roku francuskojęzycznej stacji France24, liczba wyemitowanych przekazów i tak wzrosła dwukrotnie w porównaniu do grudnia. Większość przekazów miała charakter neutralny (na 405 przekazów 10 było pozytywnych, a 4 – negatywne). Kolejny miesiąc z rzędu najwięcej emisji odnotowano w BBC World – 80 materiałów. Cały raport znajduje się na stronie internetowej IMM-u.

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin