Ponad 9 tys. złotych – tyle średnio miesięcznie zarabia polski youtuber

dodano: 
27.09.2017
komentarzy: 
0

9181 złotych – tyle średnio zarabia miesięcznie polski youtuber. Portal apynews.pl oraz agencja GetHero sprawdzili, na jakie zarobki mogą liczyć twórcy wideo w Polsce oraz jakie są źródła ich dochodów.

Przeanalizowano dane od 104 twórców wideo, prowadzących różne typy kanałów na YouTubie – 80 odpowiedzi portal uzyskał sam, po kontakcie z youtuberami, a 24 przekazała mu sieć partnerska GetHero. Na podstawie zebranych danych przygotowano raport dotyczący kwot, jakie zarabiają internetowi twórcy wideo i ich źródeł dochodu.

Z badania wynika, że 73 proc. youtuberów, którzy wzięli udział w ankiecie, współpracuje z markami. Otrzymują oni wynagrodzenie za lokowanie w swoich filmach produktów lub udział w kampaniach marketingowych.

Średni miesięczny zarobek polskiego twórcy wideo wynosi 9181 złotych. Jak wynika z badania, na najwyższe zarobki mogą liczyć twórcy prowadzący kanały lifestyle’owe – ich średni miesięczny zarobek to ponad 13 tys. złotych. Mniej zarabiają prowadzący kanały poświęcone grom komputerowym – tu średnia wynosi 6625 złotych, a jeszcze mniejsze zyski – choć nieznacznie – osiągają twórcy kanałów rozrywkowych: średnio 6500 złotych miesięcznie.

Jak wynika z badania, wpływ na uśrednione liczby mają zarobki wąskiej grupy najbardziej wpływowych twórców. Największa grupa, bo aż 53 proc., deklaruje miesięczny zarobek w przedziale od jednego do pięciu tysięcy złotych. 29 proc. zarabia z kolei od pięciu do dziesięciu tysięcy złotych. Jedynie 7 proc. zarabia w przedziale 10-25 tys., 8 proc. – od 25 do 50 tys. złotych, a tylko 2 proc. deklaruje miesięczne przychody w wysokości od 50 do 100 tys. złotych.

Większość (96 proc.) twórców czerpie przychody z wyświetlenia reklam AdSense przy filmach. Dla 71 proc. ankietowanych ważne źródło zarobku stanowią współprace z markami dotyczące tworzenia branded contentu. Za jednorazową współpracę tego rodzaju youtuber może otrzymać od 1475 złotych do 29287 złotych. Z badania wynika, że wpływ na wysokość zarobków youtuberów mają ich zasięgi, czyli liczba odsłon filmów oraz liczba subskrybentów kanału.

O badaniu:

Anonimowe badanie zostało przeprowadzone telefonicznie oraz za pośrednictwem wiadomości e-mail bezpośrednio z twórcami publikującymi w serwisie YouTube. Grupę youtuberów wybrano na zasadzie różnorodności w przedziale posiadanych subskrypcji – raport uwzględnia mniejsze i większe kanały.

(mb)

Źródło:

apynews.pl, Ile zarabiają polscy YouTuberzy? Raport APYnews [INFOGRAFIKA], 25.09.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin