Poseł PO przeprosił za udostępnienie przeróbki nazistowskiego plakatu

dodano: 
16.10.2018
komentarzy: 
0

Jak podaje wprost.pl, poseł Platformy Obywatelskiej Grzegorz Furgo udostępnił na Twitterze ilustrację przedstawiającą czołowych polityków Zjednoczonej Prawicy, która okazała się przeróbką niemieckiego plakatu propagandowego z czasów II wojny światowej, na co zwrócili uwagę internauci.

Piotr Wozniak Tweet

Źródło: twitter.com/Piotr_Wozniak

 

„Złe duchy nad Twoim domem! Wspieraj UE, a zostaniesz uratowany” – taki napis znalazł się na udostępnionej przez posła grafice. Nad nim znajdowali się przedstawieni jako zjawy: Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, Mateusz Morawiecki oraz Zbigniew Ziobro, krążący nad budynkiem, nad którym powiewa flaga Unii Europejskiej – podaje źródło.

Jak czytamy, twarze polskich polityków znajdowały się w miejscach, które w nazistowskim pierwowzorze zajmowały podobizny Winstona Churchilla, Franklina Delano Roosevelta, Józefa Stalina oraz karykatura Żyda, a oryginalny propagandowy podpis zachęcał do współpracy z Niemcami.

Po kilkunastu godzinach poseł Furgo przeprosił na Twitterze wszystkich, którzy zostali urażeni, a opublikowaną grafikę usunął. Jak przyznał – „nie miał zielonego pojęcia, że istnieje podobny oryginał z czasów II wojny światowej”.

Jak czytamy, mimo przeprosin i wyjaśnień, poseł Dominik Tarczyński z PiS chce, aby sprawę potępiła Unia Europejska. Będzie wnioskował, o podjęcie w trybie pilnym przez Radę Europy rezolucji „potępiającej jakiekolwiek formy nazizmu i wykorzystywania propagandy faszystowskiej” – oświadczył w TVP Info. (bm)

Źródło:

wprost.pl, Politycy PiS na przeróbce nazistowskiego plakatu. Grafikę udostępnił poseł PO, 15.10.2018; wprost.pl, Poseł PO opublikował splagiatowany nazistowski plakat. Tarczyński zawiadamia Radę Europy, 15.10.2018; Zdjęcie główne: twitter.com/Piotr_Wozniak
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin