Pracownice Amazona oskarżają firmę o zastraszanie zwolnieniami

dodano: 
03.01.2020
komentarzy: 
0

Dwie pracownice Amazona twierdzą, że są zastraszane przez firmę za krytykę dotyczącą jej nieekologicznej działalności – podaje engadget.com, powołując się na doniesienia The Washington Post. Kobiety miały usłyszeć, że zostaną zwolnione, jeśli nie przestaną naruszać komunikacyjnych zasad korporacji.

We wrześniu 2019 roku informowaliśmy na PRoto.pl, że pracownicy Amazona zapowiedzieli strajk na rzecz klimatu. Opublikowali również list do władz firmy, w którym apelowali m.in. o zaprzestanie finansowania polityków i lobbystów zaprzeczających globalnemu ociepleniu, zerwanie kontaktów z firmami emitującymi dużą ilość gazów cieplarnianych oraz testowanie pojazdów elektrycznych w miejscach, którym Amazon najbardziej zaszkodził swoimi działaniami. Jak czytamy, miesiąc później dwie pracownice – Maren Costa i Jamie Kowalski – skrytykowały koncern za jego nieekologiczną działalność w The Washington Post.

Obie kobiety twierdzą, że po wywiadzie dla waszyngtońskiego dziennika zostały wezwane na spotkania z działem HR, gdzie oskarżono je o naruszenie zasad firmy dotyczących komunikacji zewnętrznej. Costa twierdzi też, że otrzymała mail od prawnika z informacją, że przyszłe naruszenia regulaminu mogą „doprowadzić do formalnych działań naprawczych lub nawet do rozwiązania stosunku pracy” – czytamy dalej. Kowalski miała otrzymać podobną wiadomość.

„Nasz regulamin dotyczący komunikacji zewnętrznej nie jest nowy i uważamy, że jest podobny do zasad obowiązujących w innych dużych firmach. Niedawno zaktualizowaliśmy naszą politykę i powiązany z nią proces zatwierdzania, aby ułatwić pracownikom działania zewnętrzne, takie jak przemówienia, wywiady w mediach i korzystanie z logo firmy. Podobnie jak w przypadku każdego obowiązującego regulaminu, pracownicy mogą otrzymać powiadomienie od naszego działu HR, jeśli dowiemy się o łamaniu naszych zasad” – pisze rzecznik Amazona w oświadczeniu nadesłanym do engadget.com.

Źródło podaje również, że według zasad Amazona pracownicy mogą zabierać głos w mediach społecznościowych, o ile nie dzielą się poufnymi informacjami biznesowymi. (ak)

Źródło:

engadget.com, Amazon employees say they were threatened for climate change criticism, Christine Fisher, 02.01.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin