Prawnicy startują z kampanią społeczną „Prawo bez strachu”

dodano: 
11.09.2020
komentarzy: 
0

1 września 2020 roku wystartowała nowa kampania społeczna „Prawo bez strachu”. Celem akcji jest pokazanie, że nie należy obawiać się zapytania o poradę prawną, zachęcenie społeczeństwa do korzystania z profesjonalnych porad i wsparcia prawników w każdej sprawie oraz przybliżenie wiedzy na temat takiej współpracy.

Kampanię stworzyło czterech prawników: Karolina Marszałek, dr Anna Stasiak-Apelska, Bartosz Czupajło oraz Michał Miller. Jak tłumaczą organizatorzy, w obecnych czasach – szczególnie w momencie pandemii koronawirusa – społeczeństwo napotyka różne problemy, które często wymagają wsparcia od specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje do ich rozwiązania. Najczęstszymi sprawami, z jakimi trzeba się obecnie mierzyć, są rozwody oraz podziały majątku i opieki nad potomstwem, kredyty we frankach, naruszenie dóbr osobistych oraz dochodzenie odszkodowania – wskazują inicjatorzy akcji. Wiele osób boi się jednak skorzystać z usług fachowców i pozostawia swój los przypadkowi, dlatego też prawnicy chcą „wyjść” do ludzi, spotykać się z nimi i edukować ich.

prawnicy

Od lewej: Michał Miller, Karolina Marszałek, dr Anna Stasiak-Apelska i Bartosz Czupajło

„Zauważyliśmy, że ludzie przychodzą do nas już z naprawdę dużymi problemami, które przy naszej wcześniejszej interwencji nie urosłyby do takiej rangi. Dlatego zdecydowaliśmy się na podjęcie inicjatywy, która pokaże Polkom i Polakom, że mogą, a nawet powinni radzić się prawników. To żaden wstyd mieć pytania, wątpliwości. Od tego jesteśmy my, aby pomagać i wspierać” – mówi Anna StasiakApelska, radca prawny oraz jedna z inicjatorek kampanii.

„Z wielką ochotą i zaangażowaniem, często nawet pro bono analizujemy umowy kredytowe i doradzamy frankowiczom, co mogą zrobić w swojej sprawie, by rozwiązać problem swojego zadłużenia. Kredytobiorcy mają wiele obaw przed rozpoczęciem sporu sądowego z bankiem, w którym mają często olbrzymie zadłużenie. Boją się np. wypowiedzenia umowy przez bank bądź utraty nieruchomości w przypadku unieważnienia swojej umowy kredytowej. Zazwyczaj udaje nam się rozwiać obawy klientów bardzo szybko, gdyż z reguły nie są one uzasadnione” – dodaje Bartosz Czupajło z kancelarii Czupajło & Ciskowski Kancelaria Adwokacka, kolejny z inicjatorów kampanii.

Karolina Marszałek z Kancelarii Adwokackiej Adwokat Karolina Marszałek wyjaśnia, że kampania „Prawo bez strachu” ma uświadamiać i edukować ludzi, że prawnicy są specjalistami, których nie należy się bać. Specjalistka zwraca uwagę, że prawnicy nigdy nie oceniają postępowania klientów, a jedynie pomagają.

W ramach kampanii prawnicy będą spotykać się z ludźmi w restauracji Avangarda przy ul. Czackiego 3/5 w Warszawie. Rozmawiać tam będą o najważniejszych kwestiach, wyjaśniać podstawowe zagadnienia i odpowiadać na pytania. Zapisy na spotkania prowadzone są mailowo i telefonicznie. Uruchomiono również stronę internetową, na której można znaleźć m.in. poradnik z zagadnieniami takimi jak „Jak wygląda proces rozwodowy?” czy „Jakie prawa przysługują frankowiczom?”.

Akcja promowana będzie działaniami media relations – organizowane będą wywiady i spotkania z dziennikarzami. We wrześniu 2020 roku odbyć ma się także konferencja prasowa. (ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin