Prywatne posty na Instagramie mogą być udostępniane publicznie bez wiedzy użytkownika

dodano: 
11.09.2019
komentarzy: 
0

Dzięki prostemu trickowi prywatne posty na Instagramie mogą być oglądane publicznie – informuje buzzfeednews.com. Czytamy, że zdjęcia, filmy i relacje w Stories mogą być udostępniane, pobierane i rozpowszechniane bez wiedzy użytkownika.

Jak podaje źródło, wystarczy jedynie być obserwatorem prywatnego konta, wejść w wybrany post w przeglądarce, otworzyć kod źródłowy strony i stamtąd skopiować adres URL. Skopiowany adres można wysłać każdemu, nawet jeśli nie jest użytkownikiem Instagrama. Czytamy, że osoba, która otrzyma link, może pobrać zdjęcie w formacie JPEG oraz film w formacie MP4.

„Opisane tu zachowanie to to samo, co zrobienie screena zdjęcia znajomego na Facebooku i Instagramie i udostępnienie go innym osobom” – powiedział rzecznik Facebooka cytowany przez buzzfeednews.com. „Nie daje to dostępu do prywatnego konta danej osoby” – dodał.

Źródło zwraca jednak uwagę, że jest różnica między możliwością zrobienia screena a możliwością publicznego udostępnienia adresu URL do prywatnego konta użytkownika. Czytamy, że w linku tego typu znajdują się informacje m.in. o sposobie przesłania posta, co jest dowodem na jego autentyczność. Co więcej, dzięki temu sposobowi istnieje również możliwość obejrzenia czyjegoś Stories, nawet gdy zniknie po 24 godzinach lub zostanie usunięte, ponieważ adresy URL do relacji użytkowników są aktywne przez kilka dni. Źródło dodaje, że ten trick sprawdza się też w przypadku Facebooka, ponieważ dane są przechowywane przez tę samą sieć co na Instagramie.

Buzzfeednews.com zauważa także, że Instagram nie jest w stanie monitorować tego, ile osób ogląda treści z danego konta przez zewnętrzny adres URL. Oznacza to, że użytkownik może nigdy nie dowiedzieć się, że jego prywatne posty zostały upublicznione bez jego zgody.

Jak czytamy dalej, nie jest to pierwsza luka tego typu w zabezpieczeniach Instagrama. W 2015 roku portal Quartz odkrył, że posty opublikowane przez konto publiczne pozostają takie nawet po zmianie ustawień prywatności profilu. Po tych doniesieniach Facebook zmienił ustawienia tak, aby po zmianie konta z publicznego na prywatne linki do wcześniejszych postów, które nie są udostępniane w innych serwisach, były dostępne jedynie dla obserwatorów danego użytkownika – podaje źródło. (ak)

Źródło:

buzzfeednews.com, Private Instagram Posts Aren’t Exactly Private, Ryan Broderick, Ryan Mac, Logan McDonald, 09.09.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin