Przedsiębiorca z Wielkopolski chce pozwać TVP za zablokowanie go na Twitterze

dodano: 
03.12.2018
komentarzy: 
0

Rafał Kubiak, przedsiębiorca z Wielkopolski, został zablokowany na Twitterze przez TVP Info. Mężczyzna porównał „manipulacje” stacji do „propagandy Jerzego Urbana” – podaje Gazeta Wyborcza. Teraz Kubiak chce pozwać TVP. „Robię to dla zasady. TVP nie może ograniczać mi dostępu do informacji” – źródło cytuje wypowiedź przedsiębiorcy.

Jak czytamy, 19 października 2018 roku, trzy dni przed pierwszą turą wyborów samorządowych, na twitterowym koncie TVP Info pojawił się film, który miał „podsumować treść podsłuchanych rozmów polityków PO i PSL w restauracji Sowa i Przyjaciele”. Połączono je z osobą Rafała Trzaskowskiego, który później został prezydentem Warszawy. Źródło opisuje, że pokazano zdjęcie Trzaskowskiego, który taśmą klejącą naprawia drzwi pewnej starszej mieszkanki stolicy. W nagraniu zapytano: „A jak z taśmą radzą sobie koledzy Rafała Trzaskowskiego?”, a także umieszczono wypowiedzi m.in. Radosława Sikorskiego i Sławomira Nowaka – czytamy.

Rafał Kubiak odpowiedział na tweet z filmem, zwracając się bezpośrednio do Samuela Pereiry, redaktora naczelnego portalu TVP Info. „Samuel ty przejdziesz do historii. Ty przebiłeś chłopie Urbana” – źródło przytacza treść wpisu.

W odpowiedzi mężczyzna został zablokowany na Twitterze przez TVP Info i nie może czytać tweetów publikowanych przez stację – czytamy.

Prawnik Kubiaka wezwał TVP do odblokowania konta mężczyzny. Jako argument podano ograniczenie praw obywatelskich. Odpowiedział na to Krzysztof Kuba Sufin, który w Telewizji Polskiej odpowiada m.in. za media społecznościowe. Zaznaczył, że porównanie Pereiry do Urbana miało „obraźliwy charakter” i w związku z tym stacja może zablokować autora komentarza – czytamy dalej.

„Pod wpisami TVP Info roi się od naprawdę wulgarnych komentarzy, a ich autorów nikt nie blokuje. Uważam, że w moim przypadku chodziło o to, że nie szczędzę TVP krytycznych uwag i mam dość duże konto (8,7 tys. obserwujących – przyp. red.), więc moje tweety się roznoszą po sieci. Banując mnie, chcieli pozbyć się problemu” – Gazeta Wyborcza przywołuje komentarz Kubiaka.

Dalej czytamy, że mężczyzna zdecydował się na pozwanie TVP, a jego sprawa w Polsce jest precedensowa. „Mimo że jeszcze nie złożył pozwu, to już ma problemy. Zwolennicy PiS wzięli go na celownik i hejtują” – opisuje źródło. (pp)

Źródło:

Gazeta Wyborcza, Pozwie TVP Info za bana na Twitterze, Bartosz T. Wieliński, 30.11.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin