Przerobione graficznie zdjęcie fake newsem? Według Instagrama – być może

dodano: 
15.01.2020
komentarzy: 
0

Instagram oznaczył zmodyfikowane graficznie zdjęcie jako fałszywą informację. Wykorzystał do tego zaprezentowane pod koniec 2019 roku narzędzia do sygnalizowania użytkownikom fake newsów. Wywołał jednocześnie dyskusję o tym, gdzie leży granica uznawania obrazów za nieprawdziwe – czytamy na spidersweb.pl.

Wątpliwości fact-checkerów Instagrama wzbudził obraz pagórków w tęczowych, pastelowych kolorach. Materiał ukazał się na profilu @mixsociety_ zarządzanym przez amerykańskiego fotografa Toby’ego Harrimana. O tym, że opublikowana przez niego grafika została oznaczona jako fałszywa, poinformował na swoim Facebooku. Sam, jak pisze, dowiedział się przypadkiem.

„Interesujące; jestem też ciekaw, czy to nie przesada. Byłoby świetnie ułatwić rozróżnianie rzeczywistych i wyphotoshopowanych zdjęć. Mam jednak duży szacunek do sztuki cyfrowej i nie chciałbym musieć przeklikiwać się przez bariery, by ją oglądać” – napisał Harriman.

Źródło: facebook.com/tobyharriman

Spidersweb.pl komentuje: „Algorytm poszedł o krok za daleko. Artystyczna wizja twórcy została określona jako fake news, choć zdjęcie nawet nie próbuje manipulować odbiorcą. Nie sprzedaje przeinaczonych informacji na bieżące tematy. Nie jest częścią politycznej rozgrywki. Nie szkaluje żadnej grupy czy mniejszości”.

Jak wynika z polityki Instagrama, materiał zaklasyfikowany jako fałszywy przestaje być wyświetlany m.in. w sekcji „Eksploruj”. Weryfikacji poddawane są materiały zarówno zgłaszane przez użytkowników, jak i dobierane przez algorytmy.

Toby Harriman zastanawiał się na swoim profilu na Facebooku, czy tego typu praktyka serwisu nie utrudni życia artystom. Część rozmówców zwróciła natomiast uwagę, że niektórym treściom przydałoby się wyraźne oznaczenie, że są efektem manipulacji graficznej.

Spidersweb.pl też przypomina, że wiele zdjęć publikowanych w Instagramie poddawanych jest edycji. Sam serwis społecznościowy udostępnia narzędzia do modyfikacji. „Jeśli Instagram zamierza walczyć ze zbyt intensywną obróbką zdjęć, równie dobrze może zamykać biznes. Cały serwis to przecież fake” – czytamy.

Po pewnym czasie obraz kolorowych pagórków przestał być klasyfikowany jako fałszywa informacja. (mp)

Zdjęcie główne: instagram.com/mixsociety_

Źródło:

spidersweb.pl, Instagram ukrywa photoshopowane zdjęcia. Miała być walka z fake newsami, wyszła farsa, Marcin Połowianiuk, 13.01.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin