Ranking najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce: Gazeta Polska w czołówce cytowań

dodano: 
30.08.2010
komentarzy: 
0

Gazeta Polska była w lipcu najczęściej cytowanym tygodnikiem (367 powołań), osiągając jednocześnie sensacyjnie wysoką piątą pozycję w rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce. Wszystko za sprawą kontrowersyjnego wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Monitorowania Mediów.

W raporcie Instytutu Monitorowania Mediów „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” czytamy ponadto: niezmiennie od prawie roku pierwsze miejsce zestawienia należy do Rzeczpospolitej (1349), za nią plasuje się Gazeta Wyborcza (663). Z kolei sytuacja na trzecim miejscu zestawienia jest dynamiczna: podobnie jak w maju, brąz należy do TVN24 (593), miejsca na podium ustąpił telewizji Dziennik Gazeta Prawna (545).

Media cytowały Rzeczpospolitą głównie w trzech kontekstach: sondaży i rankingów, ekonomii i polityki polskiej. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, nadal bardzo dużą popularnością cieszy się wspólny ranking Rzepy i Perspektyw wskazujący najlepsze uczelnie wyższe w Polsce. Z dużym zainteresowaniem (głównie ze strony mediów regionalnych) spotkała się XII edycja rankingu samorządów w Polsce.
W powołaniach na Gazetę Wyborczą dominowała tematyka sporu o krzyż spod Pałacu Prezydenckiego. Na TVN24 najczęściej powoływano się w kontekście katastrofy pod Smoleńskiem.

Niespodzianką jest wysoka pozycja tygodnika Gazeta Polska. W lipcu 2010 roku media powoływały się na Gazetę Polską aż 367 razy – częściej, niż na RMF FM czy dziennik Polska. Powodem był opublikowany w połowie lipca wywiad z Jarosławem Kaczyńskim. Media przytaczały wypowiedzi szefa PiS, głównie w kontekście katastrofy pod Smoleńskiem. Poza cytowaniem wypowiedzi Kaczyńskiego, w mediach ukazywały się liczne komentarze odwołujące się do publikacji.
Powołania na Gazetę Polską pojawiły się w mediach również pod koniec miesiąca, gdy tygodnik poinformował o rzekomo ukrywanej chorobie serca Bronisława Komorowskiego.

W rankingu piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazły się w sumie dwie stacje telewizyjne - TVN24 i TVN oraz trzy stacje radiowe - RMF FM, TOK FM i Radio Zet.

W rankingach szczegółowych lipiec jest kolejnym miesiącem zwycięstw: TVN24 (593) w zestawieniu stacji telewizyjnych, RMF FM (239) wśród rozgłośni radiowych i onet.pl (70) na liście najczęściej cytowanych portali internetowych.

W porównaniu do czerwca znacznie wzrosła liczba powołań na informacje dotyczące katastrofy pod Smoleńskiem. W czerwcu najbardziej medialnym tematem były wybory prezydenckie (18 proc. całości), podczas gdy w lipcu doniesienia w kontekście katastrofy pod Smoleńskiem to aż 21 proc. cytowań.

Cały raport znajduje się na stronie.

Badanie przeprowadzono na podstawie 6751 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 – 31 lipca 2010 r. Analiza obejmuje całą prasę (ponad 900 tytułów gazet i czasopism) oraz stacje telewizyjnych (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, TVN24, TVN Turbo, Polsat, TV4, TV Biznes, TVN CNBC Biznes) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1,  PR3, Radio PiN, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Radio Euro, Radio Maryja, RDC).

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin