Rzeczpospolita znowu na czele

dodano: 
29.05.2009
komentarzy: 
0

W kwietniu najczęściej cytowanym tytułem prasowym, po miesięcznej nieobecności na pozycji lidera, była Rzeczpospolita, stacją radiową - RMF FM, a telewizyjną - TVN24 – wynika z najnowszego rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, opracowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów. W pierwszej piętnastce znalazły się też dwie stacje telewizyjne, trzy stacje radiowe oraz trzy dzienniki biznesowe i dwa tygodniki opinii.

Rzeczpospolita była cytowana przez inne media 1144 razy. Tak zdecydowany powrót na pierwsze miejsce zawdzięcza bardzo popularnym rankingom i sondażom, licznie cytowanym artykułom z zakresu ekonomii, rynku i finansów oraz analizom i informacjom dotyczącym sceny politycznej w Polsce. W kwietniu lider sprzed miesiąca – Dziennik (808) - zajął drugie miejsce, wyprzedzając trzecią w zestawieniu Gazetę Wyborczą (807) zaledwie o jeden cytat. Dziennik był najczęściej cytowany w kwestiach polityki polskiej, ciekawostek oraz informacji z zakresu ustawodawstwa i prawa. Natomiast Gazeta Wyborcza zdobyła trzecie miejsce dzięki informacjom o działalności IPN, najnowszym analizom sceny politycznej oraz ciekawostkom.

Tuż za podium znalazła się stacja TVN24 (cytowana 444 razy), która swój dobry wynik zawdzięcza licznie cytowanym programom dotyczącym polityki polskiej, działalności IPN oraz kontrowersjom wokół polityka PO Janusza Palikota. W pierwszej piętnastce znalazła się jeszcze jedna stacja telewizyjna, należąca również do koncernu ITI. Niższe niż przed miesiącem – czternaste – miejsce w zestawieniu zajął TVN (139), który zanotował niemal dwukrotny spadek liczby powołań.

Na piątym miejscu uplasował się dziennik Polska (370 powołań), który tak dobry wynik uzyskał dzięki odniesieniom do artykułów o lustracji, działalności IPN oraz przyczynach konfliktu Ludwik Dorn – Jarosław Kaczyński.

W kwietniu bardzo mocno uaktywniły się stacje radiowe, czego efektem są trzy rozgłośnie w głównym zestawieniu: RMF FM (353 powołań, 6 miejsce), Radio Zet (351, 7 miejsce) oraz TOK FM (168, 11 miejsce). RMF FM zawdzięcza zwycięstwo licznym odniesieniom dotyczącym polityki polskiej, pożaru w Kamieniu Pomorskim oraz działalności IPN. Znajdująca się tuż za nim stacja Radio Zet podejmowała zbliżoną tematykę, zaś TOK uzyskało trzecie miejsce wśród rozgłośni i awans do głównego zestawienia dzięki opublikowanemu wywiadowi z Janem Żarynem. Rozmówca dziennikarzy radiowych za wypowiedziane w wywiadzie słowa o Lechu Wałęsie musiał w konsekwencji odejść z IPN.

Kolejny miesiąc z rzędu w zestawieniu znalazły się trzy dzienniki biznesowo-ekonomiczne. W kwietniowym rankingu zwiększyła się przewaga Gazety Prawnej (239) nad Pulsem Biznesu (178) zajmującymi odpowiednio 8 i 10 miejsce. W głównym zestawieniu pozostał także Parkiet (154), który uplasował się na 13 pozycji.

W pierwszej piętnastce są również obecne dwa tygodniki opinii. W kwietniu tygodnik Wprost (9 miejsce – 184 powołania) wyprzedził zamykającego główne zestawienie Newsweeka (133). Polityka, która zanotowała w ubiegłym miesiącu 115 powołań, nie awansowała do pierwszej piętnastki najczęściej cytowanych mediów w Polsce.

PortalOnet.pl jako jedyny znalazł się w podstawowym zestawieniu badania najbardziej opiniotwórczych mediów. W kwietniu zanotował 162 cytowania, które dały mu 12. pozycję w rankingu. Warto jednak zwrócić uwagę na dobry wynik portalu Wp.pl (92), który w kwietniu znalazł się na drugiej pozycji w zestawieniu portali internetowych.

W kwietniu media skoncentrowały się na kontrowersjach wokół działalności Instytutu Pamięci Narodowej. Kolejnym ważnym tematem były kontrowersje wokół posła PO Janusza Palikota, który niezmiennie wzbudza zainteresowanie mediów.

Od 1 do 30 kwietnia na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 8235 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 8280 razy (5503 razy w prasie, 1724 w telewizji i 1053 w radiu). Analiza obejmuje tylko te przekazy, które nie są przeglądami mediów.

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin