Rzeczpospolita zwycięża!

dodano: 
01.10.2008
komentarzy: 
0

Rzeczpospolita powróciła w sierpniu na pierwsze miejsce rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, przygotowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów. Rzeczpospolita była cytowana przez inne media 1011 razy. Drugie miejsce należy do Dziennika (994 powołań), zaś trzecie - do Gazety Wyborczej (648 powołań). Tuż za podium uplasowały się Newsweek i stacja TVN24.

Rzeczpospolita pozycję lidera zawdzięcza licznym odniesieniom do publikowanych przez nią rankingów i sondaży oraz szeroko cytowanym publikacjom z zakresu polityki polskiej oraz ekonomii, rynku i finansów. Dziennik tymczasem był najczęściej cytowany w kontekście negocjacji w sprawie tarczy antyrakietowej oraz polityki polskiej i zagranicznej.

Warto zwrócić uwagę na wynik Newsweeka - tygodnik uzyskał 4 pozycję w rankingu z wynikiem 500 cytowań. Lokatę tę zawdzięcza przede wszystkim publikacji rozmowy z Witoldem Waszczykowskim o negocjacjach w sprawie tarczy antyrakietowej. Na piątym miejscu rankingu znalazła się - pierwsza w zestawieniu stacja telewizyjna– TVN24, która wysokie miejsce uzyskała dzięki odniesieniom do polityki polskiej, sytuacji na ogarniętym wojną Kaukazie oraz działalności policji.

Drugą i zarazem ostatnią telewizją w pierwszej piętnastce jest TVP Info z wynikiem 136 powołań (10. miejsce). Pozycję lidera wśród stacji radiowych zdobył PR1 (178). Podobnie jak w lipcu, w sierpniowym rankingu obecne są jeszcze trzy stacje radiowe – RMF FM (132), Radio ZET (113) oraz TOK FM (109). Jedyny w zestawieniu portal Onet.pl uzyskał 12. lokatę, cytowany przez inne media 131 razy. Z dzienników biznesowo-ekonomicznych ponownie prym wiedzie Gazeta Prawna, cytowana 173 razy (8. miejsce).
To prawie dwa razy więcej niż Puls Biznesu (90 powołań, 15. miejsce). W pierwszej piętnastce, podobnie jak miesiąc temu, zabrakło tabloidów.

W sierpniu wśród tematów powołań dominowały: negocjacje w sprawie rozlokowania w Polsce elementów tarczy antyrakietowej, kontrowersje wokół postępowania wiceministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, sprawa kulisów odwołania Michała Borowskiego, sugerowany przez Andrzeja Urbańskiego impeachment prezydenta, sytuacja na ogarniętym wojną Kaukazie, dalsze rozważania na temat przeszłości prezydenta Lecha Wałęsy, kontrowersje wokół Wojskowych Służb Informacyjnych, śledztwo w sprawie udziału polskich żołnierzy w strzelaninie w Afganistanie, przykłady nepotyzmu w PSL oraz sukcesy polskich sportowców na olimpiadzie w Pekinie.

Od 1 do 31 sierpnia na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 6162 przekazy mediowe (z prasy, radia, telewizji). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 6398 razy. Analiza obejmuje tylko te przekazy, które nie są przeglądami prasy. Raport sierpniowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie biura prasowego Instytutu Monitorowania Mediów. (kk)

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin