Specyfika polskiej komunikacji korporacyjnej

dodano: 
09.05.2006
komentarzy: 
0

Pod koniec kwietnia odbyło się spotkanie Marketing & PR Mixer Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jego gościem był Piotr Czarnowski, prezes First PR, który poprowadził dyskusję na temat polskiej specyfiki komunikacji korporacyjnej. Zwrócił uwagę na fakt, że w Polsce nie przywiązuje się wagi do wartości informacji, a przez to i komunikacji. Wpływa na to m.in. postawa mediów, których celem nie jest informowanie tylko sprzedaż reklam. Powiedział również, że w Polsce wciąż istnieje problem z definicją PR-u; przypina się mu raczej funkcję narzędziową, a nie tworzenia strategii.

Na Zachodzie PR jest umieszczony strategicznie przy Zarządzie i rzeczywiście zajmują się tam strategią, a na naszym rynku PR oznacza wysyłanie informacji prasowych oraz organizację eventów i konferencji prasowych. Kolejną różnicą jest to, że w Polsce PR jest ściśle związany z produktem, a nie korporacją, przez co staje się substytutem reklamy i promocji. Jego cele są na polskim rynku związane ze sprzedażą i brakuje wizji długoterminowej. PR ma być odpowiedzią na bieżące potrzeby, a nie działaniem perspektywicznym.

Polską specyfiką jest również istnienie swoistych „mód komunikacyjnych”; mieliśmy już modę na PR kryzysowy, czarny PR, a obecnie często spotyka się „PR fikcję”. „PR fikcja” to sytuacja, w której firma postępująca źle przychodzi do agencji i prosi o wykreowanie jej wizerunku jako „dobrej firmy” bez zmian wewnątrz niej samej. Czarnowski zwrócił również uwagę na perspektywiczną dziedzinę komunikacji, jaką są relacje inwestorskie.

Cykliczne spotkania Marketing & PR Mixer przeznaczone są wyłącznie dla osób kierujących działami marketingu i PR firm zrzeszonych w Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin